Home / İslam Dünyası / Tekfirci Muhalif Gruplardan Suriye’de Mezhep Katliamı Çağrısı

Tekfirci Muhalif Gruplardan Suriye’de Mezhep Katliamı Çağrısı

Son olarak El-Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’nin lideri Ebu Muhammed El Culani, örgüte “Alevi yoğunluklu bölgelere” saldırma emri verdi.

Al Jazeera kanalının mayıstaki bir yayınında Esad’a verdikleri desteğe rağmen Alevilerden sözde intikam almayacaklarını söyleyen ve Suriye halkının çoğunluğunun yönetime olan bağlılığını Aleviler ile sınırlıymış gibi göstermeye çalışan Nusra lideri Ebu Muhammed El Culani, karar değiştirdi ve savaşı tırmandırıp Alevi yoğunluklu bölgelere saldırı çağrısı yaptı. Reuters ajansına göre, sesli mesaj yayınlayan El Culani,  kendisine bağlı tüm grupların Alevilere saldırmasını istedi:

“Lazkiye’deki Alevi kasaba ve köylerini vurmaktan başka çare yok. Tüm gruplara, tıpkı Sünni köy ve kasabalarına yaptıkları gibi Alevilerin yaşadığı yerleri de yüzlerce füzeyle vurma çağrısı yapıyorum.”

Eski açıklamasında her ne kadar Tekfirci zihniyeti koruyup Alevileri Müslüman görmediğini belirterek hedef tahtasına koymadıklarını öne süren Culani, “Savaş, Esad’ın memleketi olan Alevi kasabası Kardaha’da bitmeyecek. İslam Alevileri kâfir olarak tanımlasa da, yürüttüğümüz savaşta onlardan intikam almaya çalışıyor değiliz” demişti.

Öte yandan Suriye Ordusu ve Gönüllü Halk Güçlerinin dün Hama kentinde stratejik öneme sahip olan Kefren Buda kasabasının kontrolünü, Nusra ve Ahrar’uş Şam örgütlerinin bağlı olduğu Fetih Ordusu’ndan aldığı belirtilmişti.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir