Suudi Hava Kuvvetleri Komutanının Yemen Füzesiyle Öldüğü Belirtildi

Yemen ile ilgili olarak derlediği haberlere göre; Cenevre görüşmelerine 3 günden az bir sure kalırken, sahada çatışmalar yoğunlaşması ve Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri Komutanı’nın füze saldırısında öldüğü, Yemen’deki önemli gelişmeler arasında yer alıyor.

New York’ta bulunan Yemenli bir kaynak, Suudi Arabistan’ın Hava Kuvvetleri Komutanı Muhammed Bin Ahmet Şalan’ın geçirdiği kalp krizi sebebiyle öldüğü iddiasını tekzip ederek, Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri Komutanı Şalan’ın Yemen’in füze saldırılarında öldüğünü belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen Yemenli kaynak, Şalan’ın 5 gün önce, Yemen ordusunun Suudi Arabistan’ın “Hamis Meşit” bölgesinde düzenlediği füze saldırısında öldüğünü bildirdi.

Yemen ordusu bu haftanın başlarında, bir Skat füzesiyle, Hamis Meşit’teki Emir Halid hava üssünü hedef almıştı; üs, Suudi Arabistan’ın güneyinde yer alıyor.

Alınan haberlere göre, Yemen’den atılan füzeler hedefe tam isabet etti. Suudi Arabistan haber kaynakları, bu füzelerin isabet etmeden önce Suudi hava savunma sistemleriyle vurulduğunu ileri sürmüştü.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı bir açıklamada, Hava Kuvvetleri Komutanı Muhammed Bin Ahmet Şalan’ın kalp krizi geçirdiği için öldüğünü duyurmuştu.