Home / İslam Dünyası / Suudi Arabistan / Suudi Hanedan Üyeleri Birbirlerine Diş Göstermeye Başladı

Suudi Hanedan Üyeleri Birbirlerine Diş Göstermeye Başladı

Suudi Arabistan’ın kurucusu Abdulaziz’in 18. oğlu olan Tallal bin Abdulaziz, twitterdeki kişisel hesabından yaptığı açıklamada Kral Salman’ın veliaht ve veliaht yardımcılığı için yaptığı atamaları İslam’a ve devlet geleneğine aykırı olarak niteledi.

Tallal bin Abdulaziz, açıklamasında Kral Abdullah döneminin sonlarında ve Salman’ın krallığının başlarında alınan kararların kendisini şaşırttığını belirterek bu kararların İslam’a ve devlet kurumlarının işleyişine aykırı olduğunu savundu.

Herkesi biat kurumu çerçevesinde sorumlu davranmaya çağıran Tallal bin Abdulaziz, “Ben Abdulaziz’in oğulları arasında Mekke’de yapılan toplantılarda varılan anlaşmaya karşı olmama rağmen hala o anlaşmayı en iyi seçenek olarak görüyorum. O anlaşmada, gerekmesi halinde anlaşmanın kabulünden bir yıl sonra bazı maddelerinin tashih edilebileceği belirtilmişti; ama maalesef bu iş gerçekleşmedi” dedi.

“Yöneticilerin şeriata ve ülkedeki siyasi kanunlara aykırı bir şekilde üst düzey makamlara atama yapmasının anlamı yoktur. Abdulaziz’in oğullarını, Biat Kurulu’nda isimleri geçen torunlarını, din adamları heyetinden üst düzey üyeleri ve Şura Meclisi üyelerinin bir kısmını kapsayan bir toplantı yapılıp meseleler görüşülmeliydi” diyen Tallal bin Abdulaziz, bu meseledeki tutumuyla ilgili olarak yalnızca twitterdaki kişisel hesabından yaptığı açıklamaların dikkate alınması gerektiğini belirtti ve sosyal medyada kendisi adına nakledilen görüşlerin herhangi bir temelinin olmadığını söyledi.

Suudi Kralı Salman, dün üvey kardeşi Mukrin bin Abdulaziz’i veliahtlıktan alarak yerine öz kardeşlerinden Naif’in oğlu Muhammed bin Naif’i veliaht, kendi oğlu Muhammed bin Salman’ı da veliaht yardımcısı olarak atamıştı.

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir