Home / Dünya / Orta Doğu / İşgalci İsrail / Suudi Arabistan – Siyonist İsrail İşbirliği Nereye Gidiyor?

Suudi Arabistan – Siyonist İsrail İşbirliği Nereye Gidiyor?

Washington Enstitüsü, özellikle Kraliyet ailesine oldukça yakın bir isim olan emekli General Enver Işki ile Netanyahu’ya oldukça yakın olan ve Dışişleri Bakanlığı’nda Koordinatörlük görevi yürüten Dora Gold arasında saklanma ihtiyacı hissetmeden kameraların önündeki buluşmanın iki ülke arasındaki gizli ilişkilerin açığa çıkmasında önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Siyonist İsrail’in Washington eski Büyükelçisi Michael Oran’ın Kaleme aldığı Amerikan-İsrail bölünmesi adlı kitabında şu ifadeleri kullandı: “Amerika’nın İsrail’in Washington Büyükelçisinin Arap diplomatlarla Arap yetkililerle gayri resmi olarak gözlerden uzak bir şekilde buluşma yetkisi vardır.”

Siyonist Netanyahu’nun Sunni Koalisyon olarak isimlendirmeyi tercih ettiği İsrail ile Arap rejimleri arasındaki ilişkilerin geldiği nokta itibarıyla şu soru soruluyor: Suudi Arabistan büyük başarısızlıklarla fiyaskolar ortaya koyduğu bir dönemde nasıl olurda İsrail ona, Yemen’e karşı açtığı savaşta yardım edebilir ki? Bu soru İsrail’de dehşet uyandırmış durumda. Özellikle de Suud-İsrail ilişkileri gelişmiş durumdayken. 

Bilindiği gibi Siyonist Netanyahu daha önce Siyonist İsrail’in Arap rejimleri ile olan ilişkilerinin kapalı odadan çıkartılıp artık yavaş yavaş alenilik kazanması gerektiği yönünde bir açıklamada bulunmuştu. Daha önce de Korsan İsrail basın yayın organları Suudi Arabistan ve İsrail arasındaki ilişkilere dair haberler yayınlamış ve İsrailli bir heyetin Riyad’ı ziyaret ettiğini duyurmuştu.

Siyonist İsrail’in 10. Kanalı ayrıntılara girmeden verdiği haberde Suudi Arabistan ile İsrail arasında şu ana kadar gerçekleşen ziyaretlerin bir sonucu olarak yakın dönemde askeri işbirliklerinin artacağını, ortak çıkarlarını derinleştireceklerini, İran, Hizbullah gibi ortak düşmanlara yönelik çalışmaların ivme kazanacağı kaydediliyor. Özellikle de Suudi Arabistan’ın baskılarıyla, Arap Birliğinde Hizbullah’ın bir terör örgütü olarak kabul edilmesi bunun bir sonucu olduğuna işaret edilirken İsrail’in Yemen’de çok büyük fiyaskolar yaşayan, bir türlü başarı kaydedemeyen Suudi Arabistan’a Yemen konusunda yardım etme ihtimalinin yüksek olduğu ifade ediliyor.

Yine bir başka İsrail gazetesi olan Yedioth Ahronoth’un İsrailli Yazarı Nadir Metal Polok ise, Siyonist İsrail ile Suudi Arabistan’da karşılıklı işbirliğinin askeri alanda fiilen mevcut olduğunu ifade ediyor. Özellikle de Polok’un dikkat çektiği husus, İsrail’in Suudi Arabistan’a Özellikle de Hizbullah ve Hamas’a karşı savaş sırasında elde ettiği tecrübeyi aktarmasının Suudi Arabistan’ın kendi sınırlarını Husilere karşı korumasına katkı sağlayacağı yönünde. Şu ana kadar Suudi Arabistan’ın Yemen’deki kayıplarının çok büyük olduğunu ancak bunun medyaya yansıtılmadığını ifade eden Polok, İsrail’in Suud’a yardım etmesi durumunda bu kayıpların az olacağını ve Suudi Arabistan’ın kendi şehirlerini koruyabilecek hale geleceğini ifade ediyor.

“Suud-İsrail ilişkilerinin İsrail’e de faydası olacaktır” diyen Polok, “Çünkü, iki ülke Kızıldeniz konusunda işbirliği yaparsa, İran’ın Kızıldeniz üzerinden Hamasa aktardığı silahın önüne geçilebilir” tespitinde bulunuyor.

Suud- İsrail işbirliğinin İsrail’e diğer bir faydasını ise şöyle aktarıyor Polok;  “İsrail’in Suriye üzerinde etkisi yoktu. Suud ile ilişkilerini geliştirirse Suud üzerinden Suriye’ye etkisi olabilir.”

İsrail’in Suud-İsrail ilişkilerinden faydalanmasının tek bir şartının olduğunu ifade eden Polok, bu şartın ise, Suud’un yürüttüğü Yemen savaşına aleni olarak katılmaması olduğunu söylüyor. Polok’a göre aleni bir müdahale sonucu siyonist İsrail zor durumda kalabilir.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir