Suudi Arabistan Öncülüğünde 20 Ülkelik Askeri Tatbikat

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Ra’du’ş Şimal (Kuzeyin Gök Gürültüsü) ismi verilen ve ‘bölge tarihinin en büyük askeri tatbikatı’ olarak nitelendirilen tatbikata 20 Arap ve İslam ülkesinin yanı sıra El Cezire Kalkanı Gücü’nden birliklerin de katılması bekleniyor.

Suudi Arabistan’ın kuzeyindeki Hafer El Batın iline bağlı Kral Halid Askeri bölgesinde yapılacak tatbikatın amacının sözde yalanlarla dolu ‘bölgedeki istikrar ve barışı korumak’, ‘karşılaşılan tüm zorluklarla başa çıkmak için yekvücut olunduğunun mesajını vermek’ olduğu belirtiliyor.

Filistin İçin Bir Kurşun Vermeyenler; Suriye’ye Saldırmak İçin Yek Vücut

Tatbikatın bölgede gerilimin tırmandığı ve Suriye’ye askeri operasyon seçeneğinin gündeme geldiği bir dönemde yapılıyor olması dikkat çekici. Zira Suudi Arabistan, 4 Şubat’ta bir açıklama yaparak IŞİD karşıtı uluslararası koalisyona kara kuvvetleriyle katılmaya hazır olduğunu açıklamış, geçen hafta ise kara operasyonunun mart ya da nisan ayında başlayabileceği duyurulmuştu.

Bu arada Siyonist İsrail Savaş Bakanı Moşe Yaalon’un da aynı dönemde Körfez Arap rejimleri ile görüştüklerini, Suriye’de bir mezhepsel ayrıma dayalı bölünme olması gerektiğini ve İran karşıtlığını belirten açıklamalar yapması dikkat çekti.

Öte yandan Suudi Arabistan’a ait savaş uçakları ABD öncülüğündeki operasyonlar kapsamında Adana’daki İncirlik üssüne gönderileceği açıklanan jetlerin üsse vardığını söyledi.