Home / İslam Dünyası / Irak / Suriye ve Irak’ta 20.000 Terörist IŞID-Tekfirci Saflarında

Suriye ve Irak’ta 20.000 Terörist IŞID-Tekfirci Saflarında

Uzmanlar sayıyla ilgili olarak net bilgi veremediklerini zira birçoğunun ülkelerine döndüğünü belirtirken, tahmini olarak Avrupa kıtasından 5 bin teröristin bulunduğuna ve bunların da daha çok Fransa, Almanya ve İngiltere uyruklu olduğunu yazarken, 700 İngiliz uyruklunun IŞİD’e katılmak için Irak ve Suriye’ye gittiği açıklanıyor.

Bu arada Türkiye  başbakanlığından  konuyla ilgili yapılan açıklama da dikkat çekici. Irak ve Suriye’de terör örgütü IŞİD saflarında 24 bin yabancı terörist savaşçı olduğunun tahmin edildiği bildirildi

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nce hazırlanan ve dün yayınlanan “Yabancı Terörist Savaşçılar ve Sınır Güvenliği” başlıklı bilgi notuna göre ”IŞİD’in toplam mevcudu 40-70 bin arasında olduğu” düşünülüyor. Türkiye’nin IŞİD’i 10 Ekim 2013’te terör örgütleri listesine aldığı hatırlatılarak örgüte karşı kurulan uluslararası koalisyonun üyesi olduğu bilgisi de paylaşıldı. Öte yandan “PYD saflarına katılan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı Haziran 2014’ten itibaren 1000-1500 civarındadır” denildi.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir