Suriye Türkmenlerinden Türkiye’ye TIR YALANLAMASI

Başbakan Davutoğlu tarafından açıkça kabul edilen ve Bayırbucak Türkmenlerine gittiği iddia edilen, AKP dışişlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı Yasin Aktay’ın ise bu tırların ÖSO’ya silah taşıdığını iddia etti ve içişleri bakanı Efkan Ala’nın ise Suriye Türkmenlerine yardım götürdüğünü iddia ettiği tırlar-silahlar hakkında Suriye Türkmenlerinden yalanlama geldi.

Suriye Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin El-Abdullah, “Türkmenlere yardım getiren bir TIR yok. Geçen hafta İsviçre’den içinde kıyafet olan bir TIR geldi” dedi. Abdullah, Ankara’nın ise kendilerine yardımda bulunmadığını söyledi.

“Ankara’dan ne başka bir yardım ne de silah yardımı alabiliyoruz. “Biz sadece Türkmenlere vermeyiz” diyorlar. Bizim orada askerlerimiz (Türkmenler) savaşıyor. Türkiye, askerlerimize 1 cent bile vermedi” 

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile beraber çekilmiş fotoğrafları olan Suriye Türkmen Hareketi Sekreteri ve diğer bir Türkmen Meclis Başkan yardımcısı Rami Karaali da “Böyle bir yardımla ilgili bir bilgim yok.” değerlendirmesi yaptı.

Öte yandan MİT TIR’ının geçeceği Öncü Pınar Sınır Kapısı da muhaliflerin denetiminde. Muhalifler de Türkmenler’e gönderilen yardımların geçişine izin vermiyor.

Ayrıca Türkiye’ye sığınmacı olarak gelen bir Türkmen yaptığı açıklamada:

““IŞİD’ten kaçarken tek bir şey düşündük: Türkiye’ye gitmek. Türkiye’ye gelmeye karar verdik, çünkü siz de Türk’sünüz biz de. IŞİD’in ani saldırısı sonrasını ne yapacağımızı şaşırdık. Can havliyle, varımızı yoğumuzu orada bırakarak, kaçtık. Günlerce yürüdük ve Türkiye’ye geldik. IŞİD saldırısı sonrası neyimiz var neyimiz yok Telafer’de bıraktık. Orada zengindik, tüm mallarımız orada kaldı. Burada yoksuluz. Türkiye, Suriyelilere sahip çıktı, tüm imkânlarını seferber etti. Bizleri Unuttu.”