Suriye Savaşı, Türkiye ve Siyonist İsrail Ekonomisi

Siyonist İsrail, Suriye’deki iç savaşla beraber Arap ve Avrupa ülkeleri arasındaki ticaretin de ana geçiş noktası haline geldi.

İsrail’in Jerusalem Post Gazetesi’nin verdiği habere göre; geçtiğimiz yıl Türkiye ve Bulgaristan’dan yola çıkan ve İsrail’e giden yük kamyonlarının sayısında %25 oranında artış yaşanarak bu sayının 13 bine ulaştığı belirtildi.

Haberde ‘Suud Kraliyet ailesi Türkiye’den çıkıp İsrail üzerinden aldıkları meyveleri yiyor ve Bulgaristan’dan çıkıp yine İsrail’den geçen Bulgar ayakkabılarını giyiyor” ifadeleri kullanıldı.

Likud Parisi’nden, Bölgesel İşbirliği Bakan Yardımcısı Ayoub Kara Pazar günü Ürdün Nehri (Şeyh Hüseyin) sınır kapısına giderek yük terminali genişletme çalışmalarını takip etti. Projeyle beraber artan ticaret hacmiyle yetersiz hale gelen teriminale her ay 150 tırın daha giriş yapabilmesi bekleniyor.

Haberde ayrıca Ürdünle ve Körfezle daha önce Suriye üzerinden ticaret yapan Türkiye ve Bulgaristan gibi ülkelerin artık İsrail’i ticaret köprüsü olarak kullandıkları belirtildi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye ve Bulgaristan’dan gelip İsrail üzerinden geçen tırların sayısında %25 oranında artış olduğu belirtilirken, bu rakamın 10,300’den 13,000’e çıktığı ifade edildi. Ayoub Kara’nın ifadelerine göre ise bu rakamın her ay 150 tır daha artması bekleniyor.