Suriye: İdlib Katliamından Arabistan-Türkiye-İsrail Sorumludur

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon hitap ettiği bir mektupta el-Kaide terörist grubuna bağlı El-Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi tasarrufundaki İdlip eyaletindeki binlerce sivilin katledilmesini ayrıca Ahrar El-Şam denilen grubu da kınadı.

Mektupta, eğer Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ve Türkiye’nin savaş eğitimi, mali kaynak sağlama ve silah göndererek  terörist gruplara yardımları olmasaydı BM kararlarının açıkça ihlal edildiği türden terörist saldırıların asla gerçeklemeyeceği yazmaktadır.

Ayrıca mektupta Güvenlik Konseyi ve BM Genel sekreterine İdlib’te yapılan son katliam ile ilgili veriler ve istatistiklerin sunumuna işaret edilmiştir. Suriye topraklarında organize terör suçlarının karşısında Güvenlik Konseyi’nin bazı üyelerinin önyargılı sesizliği eleştirilmiştir.

Suriye resmi haber ajansı (Sana) Perşembe günü Halep’in batısına 35 km de iki kadın, üç din adamı ve bir aileden beş kişi olmak üzere en az 30 kişinin öldüğü ve teröristler tarafından havan topu isabet etmesi sonucu onlarca evin viran olduğu rapor edildi.

Suriye 2011 yılının başından bu yana iç savaş kriziyle uğraşmaktadır. Raporalara göre Arap ve batılı ülkelerin müdahalesi ve onların teröristleri desteklemesi onun oluşumunda önemli bir role sahiptir. Bu savaş şimdiye kadar 230000 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Bu sayının 11500’nü çocuklar oluşturmaktadır.