Home / İslam Dünyası / Suriye / Suriye-Humus Halkı Suriye Ordusuna Destek İçin Silahlandı

Suriye-Humus Halkı Suriye Ordusuna Destek İçin Silahlandı

Humus’a bağlı Tedmur kentinin IŞİD tarafından ele geçirilmesinin Humus halkını endişelendirdiğini ve önlemler almaya sevk ettiğini bildirildi.

Yaklaşık bir yıl önce silahlı grupların çekilmesi sebebiyle çatışmalardan uzak kalarak rahat bir nefes alan Humus halkı, Tedmur’un düşmesi üzerine tehlikeyi her zamankinden çok daha fazla hissetmeye başladı.

IŞİD’in şu an kendilerine 160 kilometre mesafede olması, Humus’taki her kesimden insanın Suriye ordusuna yönelmesine ve orduya yardım açıklamaları yapmasına sebep oldu.

Yerel kaynaklar, IŞİD ve benzeri tekfricilere karşı hazırlık açıklamalarının sadece silah edinerek Suriye ordusunun yanında savaşmakla sınırlı olmadığını bu örgütlenmenin orduya lojistik desteği de içerdiğini söyledi.

Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi de Humus’ta halk savunma güçlerinin yeniden kurulmaya başladığını ve Humus halkının IŞİD’e karşı kenti savunmak için silahlandığını bildirdi.

Yerel kaynaklar, halkın orduya güvendiğini; ancak teröristlere karşı ülkeyi savunmak için ordunun yanında yer almayı sorumluluk olarak gördüklerini bildirdi.

Öte yandan bugün IŞİD’in ele geçirdiği antik kentteki tarihi esierleri tarhrip etmeye başladığı ve 1900 yıllık bir aslan heykelini yok ettiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir