Sunni Ulema: Arabistan’ın İsrail’den Farkı Yok ve Yok Olmaya Bir Adım Daha Yaklaştı

Âlimleri konu hakkındaki sözlerinden öne çıkan satır başları:

Hacı Ahunt Abdullah Hoşnazar:

“Suudiler Yemen halkına karşı başlattıkları saldırılarla İslam’ın rahmet yüzüne gölge düşürdü. İslam’ı dünyaya şiddet ve ölüm diniymiş gibi tanıttı. Arabistan’ın Yemenlilere karşı yaptığı saldırılarla İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırlar arasında hiçbir fark yok. Kendilerini İslam ümmetinin babası olarak gören Arabistan, saldırlar sonrası tıbbı malzeme, yiyecek ve giyecek gibi ihtiyaçları artan Yemen halkına insani yardım taşıyan İslam Cumhuriyeti gemilerine engel olmaya kalkışarak Müslümanlar gözünde iyice prestij kaybı yaşadı. Artık Müslümanlar Suudi yetkilerle İsrailli yetkilileri aynı kefeye koyuyor.

Hiçbir din ve mezhep kardeşkanı dökmeye cevaz vermez. Arabistan’ın insani değerleri ayaklar altına alarak başlattığı saldırılar İslami emirlere aykırıdır. Bizler, Arabistan’ın Yemenli çocukları zalimce öldürmesini şiddetle kınıyoruz.

Yemenli kardeşlerimizin Suudiler tarafından öldürülmesi, İslam düşmanlarının Müslümanlar karşısındaki acizliğinin ve zayıflığının göstergesidir.”

Mevlevi Hüsrevi:

“Kuran’ın emri gereğince insanın Müslüman kardeşine yardım etmesi şer’i bir vazifedir. Bugün tüm İslam ülkeleri ve yöneticileri Amerika, İsrail ve Arabistan aleyhine birlik olmak zorundadırlar. Muhammed ümmetinin haklarını savunmak için zorba güçlere karşı mücadele edilmesi gerekir.

Bugün Arabistan’ın Yemen saldırılarının asıl sebebi, İslam düşmanlarının kapıldığı korku ve insanların İslam’a yönelişini engellemektir. Bu nedenle Suudiler vb. müttefik oldukları ülkeleri hem tahrik ederek hem de yalan vaatlerde bulunarak Yemen halkına karşı askeri operasyonlara teşvik ediyorlar. Ancak Suudi yöneticiler bu saldırıların kendi aleyhlerine döneceğinden gafiller. Her geçen gün yok olmaya bir adım daha yaklaşıyorlar ve sonunda yenilen taraf kendileri olacaklar.

Arabistan, çocukları öldürerek hastaneleri yerle bir ederek ve bir ülkenin alt yapısına zarar vererek tüm insani ve İslami değerleri çiğnemiştir. Suudiler en kısa zamanda kendi yaktığı ateşte kavrulup küle dönecektir.

Mevlevi Piruzneya:

“Bu namertçe saldırılar, İslam düşmanlarının yaratmak istediği İslamofobi duygusunu zirveye taşımak ve İslam’ı kanla beslenen bir dinmiş gibi lanse ettirmek planının bir parçasıdır. Bu yolla Müslümanlar arasında tefrika yaratarak bir mezhepler ya da kavimler savaşı çıkarmayı hedefliyorlar.

Müslümanlar Amerika, İsrail ve müttefiklerinin Müslümanları düşünmek gibi bir derdi olmadığını bilmelidir. Suudileri Yemen aleyhine kışkırtarak İslam dinini yok etmeyi istiyorlar. Bu nedenle her daim Müslümanlara düşman olmuş ve İslam’ın baş belaları katil ABD ve işgalci İsrail’e karşı birleşmeleri zaruridir ve şer’i bir görevdir. Müslümanlar olaylara basiretle yaklaşmalı ve İslam ülkeleri arasında baş gösterecek bir savaşın önünü almalıdır.

Müslümanlarının birlik ve beraberliği, düşmanı ümitsizliğe sürükleyen bir etkendir. “