Sunni Alim Şeyh Mahir Hammud: Hizbullah, Dün Bosna’da Savaştığı Gibi Bugün De Suriye’de Savaşıyor

Hammud, Hizbullah’ın Bosna’daki konumunu ve oradaki mustazaflara yardımlarını açıklamasının, hareketi mezhepçilikle suçlayan Amerikalılaşmış kişilerin bu ithamlarına cevap niteliğinde olduğunu belirtti.

Seyyid Hasan Nasrallah, Bosna’da savaşan Hacı Ala’nın Halep’te şehid olmasının ardından yaptığı konuşmada Hizbullah’ın Bosna savaşındaki tutumuna ve verdiği desteğe atıfta bulunmuştu.

Hizbullah’ın Sunni Müslümanların yanında durmasının yeni bir şey olmadığını belirten Mahir Hammud: “Bu hareket kuruluşundan bu yana, bölgede yaşanan her krizde mezhebi ayrılığın lügatında bulunmadığını ve bunun bir öneminin olmadığını kanıtlamıştır. Müslümanları itaatten ve kölelikten kurtarmak için her defasında Müslümanların maslahatından yana tavır almıştır.” ifadelerini kullandı.

Bazı kesimlerin, iftiralara ve yalanlara itimat ederek Hizbullah’ı mezhepçilikle itham ettiğini belirten Hammud, Hasan Nasrallah’ın açıklamalarının her aklı-selim ve gerçeğin peşinde olan insan tarafından çok net anlaşılabileceğini, basiretsiz, kör insanların bunu anlamak istemediğini belirtti.

Nasrallah’ın konuşmasında Hizbullah’ı ‘terör örgütü’ ilan eden tarafların ismini unutmasına değinen Hammud: “Bu durum Nasrallah için bu kararların bir şey ifade etmediğinin kanıtıdır” dedi ve şöyle devam etti: “Bazı kesimler önceleri İsrail ile masa altından gizlice işbirliği içindeydi, bugün ise bunu alenen yapıyorlar. Onlar düşmanın kendilerine yardımcı olabileceğini, durumlarını düzeltebileceğini düşünüyorlar. Ama bilsinler ki Lübnan’da ve Filistin’de galip gelen direnişi hiçbir şey korkutamaz.”

Hammud: “Gelecekte bu işbirlikçilerin sonunun başarısızlık olacağını göreceğiz, İsrail’e ve Amerika’ya yaptıkları bütün yatırımlar kendi aleyhlerine yöneldiği vakit Amerika’nın yanlarında olmadığını ve İsrail’in de onları umursamadığının farkına varacaklar. Arap halkı işgalcilerle normalleşmeden yana olmadığını her zaman belirtti, yine belirtecektir. Bu halk, yöneticilerinin ümmetin düşmanına tenezzül ettiğini her duyduğunda kendini boyunduruk altında hissediyor.” diye konuştu.

Hammud konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Direniş kafilesi yoluna devam edecektir, ne bağırarak ne havlayarak direnişi yolundan çeviremeyecekler.”