Home / Türkiye / Gündem / Şok İddia: Türkiye’nin Eğittiği Milisler IŞID’e Biat Etti

Şok İddia: Türkiye’nin Eğittiği Milisler IŞID’e Biat Etti

IŞİD’in elindeki Musul’u kurtarmak için eski Musul Valisi Esil Nuceyfi’ye bağlı olarak oluşturulan ve Türkiye’nin de eğitim verdiği milislerden bir grubun kaçarak IŞİD’e katıldığı ortaya çıktı. Bu bilginin geçen ayın sonlarında Ankara’ya ulaştığı öğrenildi.

Türkiye Yönetimine yakınlığı ile bilinen Nuceyfi’nin isteği üzerine Türkiye, geçen yılın başlarında Musul’u kurtarma operasyonunda görev alacak güçlere çeşitli kamplarda askeri eğitim vermeye başlamıştı. Ancak gerek merkezi Bağdat yönetiminin, düşen petrol fiyatlarından ötürü sıkıntıya düşmesi gerekse ABD’nin bu aşamada isteksiz davranması nedeniyle Musul operasyonu sürekli ertelenmişti.

Türkiye’nin vermekte olduğu eğitim devam ederken, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi de Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan, milislere silah sağlanması sözünü almıştı.

Ankara’da hazırlanan bir plan, ABD’ye iletildi. Bu plana göre Irak ordusunun başlatacağı saldırı sonrasında Musul’un düşmesi ile birlikte kentin güvenliğinin Türkiye destekli milislere devredilmesi öngörüldü.

Musul operasyonu geciktikçe çoğu milis, paralarını alamadıkları gerekçesi ile eğitimlerini yarıda bırakırken, bazı milislerin de Suriye’deki tekfircilerle yakın ilişki içine girdiği saptandı. Bu konuda Türkiye’den gelen uyarılar da çok fazla etki göstermedi.

Kısa süre önce de, Türkiye destekli milislerden bazılarının gruplar halinde IŞİD’e katıldığı ortaya çıktı.

Check Also