Home / İslam Dünyası / Filistin / Siyonistlerin 46 Yıl Önce Mescid-i Aksa’yı Yakmıştı

Siyonistlerin 46 Yıl Önce Mescid-i Aksa’yı Yakmıştı

Siyonist işgalciler, Mescidi Aksa’nın yerinde daha önce sözde Süleyman Heykelinin olduğunu iddia ettiklerinden, Filistin topraklarını işgal ettikleri günden beri bu kutsal mabede yönelik yakma, yıkma, kundaklama ve Yahudileştirme planlarını hep hayata geçirmek istemişlerdir.

Doğu Kudüs’ü işgal ettikleri 1967 yılından sonra ise bu yakıp yıkma işini daha da ileri bir boyuta taşıdılar. 21 Ağustos 1969 yılında Mescidi Aksa Denis Ruhan adlı fanatik bir Yahudi’nin kundaklaması sonucu ciddi bir şekilde hasar gördü.

Olayı örtbas etmeye çalışan işgal rejimi, Ruhan’ın akli dengesinin bozuk olduğunu iddia ederek hakkında soruşturma açma ihtiyacını bile görmedi.

Müslümanların üçüncü kutsal mekanı ve camisi olan Mescidi Aksa’ya yapılan bu saldırı birçok ülkede sert tepkiyle karşılanırken, yangında Salahuddin Eyyubi Minberi olarak bilinen tarihi minber tamamıyla yandı.

Müslümanlara izzet, zafer ve onuru hatırlatan, haçlıların İslam ülkelerinden kovulmasını simgeleyen bu minberin yanması o zaman burada namaz kılan Kudüs halkını ağlatmıştı.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir