Home / Direniş Ekseni / Siyonistleri, Hizbullah Operasyonunun Devamı Korkusu Sardı

Siyonistleri, Hizbullah Operasyonunun Devamı Korkusu Sardı

Herkes bu operasyon iki taraf arasındaki hesabı kapadı mı yoksa bu henüz bir başlangıç mı sorusunun cevabını arıyor. Hizbullahın sınır duvarıyla karşı karşıya olan bir yerleşim yerine kısa süreli de olsa girme planları hazırlığı içerisinde olduğu biliniyor. Bu yüzden Korsan İsrail Kuzey Komutanlığı Hizbullahın eğitim gücünden yana büyük bir endişe içerisinde.

Bu bağlamda El-Meyadin’e konuşan askeri uzman İlyas Ferhat “Hizbullah Genel Sekreteri’nin Kuntar’ın şehadetinden sonra İsrail’in “Lübnan’ı sallarız” tehditlerine rağmen kullandığı ifadeler gayet netti” dedi.

İsrail henüz Hizbullah savaşçılarının nereden geldiklerini anlayamadı!

İsrail’i en çok endişelendiren ve en kritik soru ise şu: Bu, Kuntar suikastının karşılığı mıydı yoksa henüz daha başlangıç mıydı? Bu soru henüz kimsenin cevaplayamadığı bir soru

Bir diğer soru Hizbullah tüm gözlem sistemlerini, teknolojik aletleri etkisizleştirmeyi nasıl başardı? “Mrap”ın ifadesine göre bölge yüksek bir teknolojiyle koruma altındaydı.

Askeri uzman İlyas Ferhat’ın ifadesine göre Hizbullah bu büyük teknik sistemi delmeyi başardı ve İsrail asla farkına varamadı. Hizbullah bölgeye yer altından girmedi. Bizzat engelleri aşarak, üstelik dikenli tellerde en ufak bir gedik açmadan bunu gerçekleştirdi. Bu anlamda sorulabilecek çok sayıda soru var elbette.

Hizbullahın Şeba Çiftliklerine düzenlediği operasyonda bölgedeki engellerin bir şekilde aşılması büyük bir başarıydı. Bölgeye girerken elektrikli dikenli telleri aşmaları gerekiyordu. Ayrıca bölgeyi denetleyen bir gözlem kamerası ve sensör cihazı mevcuttu. Hizbullah savaşçıları bunların hepsini aşmayı başardılar. Operasyonun gerçekleştiği bölgenin Cihad Muğniye suikastının yaşandığı bölge olması da ayrıca önem arz ediyordu.

Check Also