Home / İslam Dünyası / Mısır / Siyonistler: Sisi İsrail İlişkileri “Stratejik Hazine”

Siyonistler: Sisi İsrail İlişkileri “Stratejik Hazine”

Rapor Sisi’nin yönetimi devralmasından sonra geçen süre zarfında neler yaşandığını konu alıyor. Raporda Sisi rejiminin siyasi, uluslararası ve diplomatik destek açısından İsrail’le ilişkilerini önemsediği ifadelerine yer verildi.

Sisi Yönetiminin Bir Yılı: Meşruiyet ve Demokrasinin İnşası, İsrail’le İlişkiler” başlığı altında yayımlanan raporda, İsrail’in Sisi’nin yönetimi devralmasıyla büyük bir başarı elde ettiği,  bu sayede Filistin meselesine gösterilen önemin biraz olsun azaldığı, Arapların gündeminde daha az yerini almaya başladığı ifade edildi.

Sisi’nin Sina’yı Gazze’ye bağlayan tünellere karşı yürüttüğü saldırıların İsrail’e ciddi manada fayda sağladığını ifade eden araştırmacı, “Bu sayede Filistin direnişinin silah kaynakları kurudu. Sisi yönetimi İsrail’den çok daha iyi bir şekilde Hamas Hareketi’nin gücünün büyümesini engelledi” dedi.

Sisi rejiminin uluslararası anlamda ve Mısır toplumu içerisinde yaşadığı meşruiyet krizinden dolayı İsrail’le ilişkisini dünyaya açılan ve uluslararası toplumda kabul görmesini sağlayan bir “vize” mesabesinde gördüğünü söyleyen araştırmacı “Sisi İsrail’in Mısır’daki muhalefeti engellemek adına Amerika’nın devreye girmesi noktasında oynadığı rolün farkında…” dedi.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir