Siyonist Yetkililer: İsrail’e Yönelik En Büyük Tehdit Olan Suriye’de Savaş Çıkması Güvenliğimizi Arttırdı

İsrail’in Golan Tepeleri’nde El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’ne yardım ettiği tekrardan ortaya çıktığı bu günlerde, Genelkurmay Başkan Yardımcısı’ndan ilginç bir açıklama geldi.

Jerusalem Post‘taki habere göre Tümgeneral Yair Golan Pazartesi günü, Suriye’deki “iç savaş”ın sonucu olarak İsrail’in kuzey sınırındaki güvenlik koşullarının iyileştiğini, savaşın Hizbullah’ın kanını akıttığını söyledi.

Golan’a üst düzey bir güvenlik yetkilisi de destek verdi. Yetkili, Lübnan Hizbullahı lideri Seyyid Hasan Nasrallah’ın tüm şeffaf şehid açıklamlarına rağmen, Hizbullah’ın gücünün azaldığını iddia etti.

Haberde, Libya ve Irak gibi, bir zamanlar ağzına kadar silah dolu Arap ülkelerinin parçalandığına, Mısır’ın İsrail’in stratejik müttefiki olduğuna ve İsrail’e yönelik en büyük tehdit olan Suriye’nin de zayıfladığına dikkat çekildi.

Haberde dikkat çekici bir başka husus ise, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’nin İsrail-Suriye sınırının kontrol ettiği ve Nusra’nın Katar parasıyla sözde daha “ılımlı” hale geldiği iddiası.