Siyonist Rejim Hizbullahın Füzeleri Karşısında Aciz

Tel Aviv’den edinilen bilgiler, her ne kadar dolaylı olarak ta olsa, yetersizliğe dair yapılan bu itiraf, füzelerin Siyonist İsrail’e fırlatılması ve bir çatışma halinde, Amerika Savunma Sisteminin devreye gireceğini gösteriyor.

Bu itiraf sadece bir analizden ibaret değil, geçtiğimiz ay Siyonist Rejim ve Amerika’nın ortak olarak gerçekleştirdikleri ‘Jennifer Cobra’ tatbikatından sonra ulaşılan bir sonuçtur.

Siyonist İsrailli bir güvenlik yetkilisi, İbranice haber sitesi ‘Walla’ da şunları ifade etti:

“Bu tatbikatta açığa çıkan zayıf noktalardan biri, İsrail’e yapılan füze saldırısının başlangıç zamanı ile Amerika savunma sistemlerinin İsrail’e konuşlandırılması ve faaliyete geçirilmesi arasındaki sürenin, yok edici olmasıdır. Bu zaman zarfında Amerikan ordusu etkili bir yardım yapamaz.

Bu yüzden Amerika, zaruret halinde faaliyete geçecek hazırlığa sahip güçlü bir askeri üssü, İsrail’de inşa etmeye başladı.

Sonuç olarak, Amerika’nın İsrail’deki bu boşluğu gidermesi amacıyla, kalıcı varlığını sağlama kararı alındı.

Söylemek gerekir ki, İsrail’in ‘Jennifer Cobra’ tatbikatındaki yetersizliği 2014 yılında belli değildi. Bu tatbikat her iki yılda bir gerçekleşmektedir.”

El-Akhbar Gazetesi bu konuyla ilgili olarak şunları ekledi:

Bu iki yılda, yani 2014 ve 2016 yılları arasında gerçekleşen tatbikatlar arasında ne gibi farklar var ki, Amerika’nın Savunma Sistemi olan kalıcı bir üs yapılması kararı alındı. İsrail Savunma Sistemlerinin gece gündüz hararetle bahsettikleri şey nerede?

Belki de bunun cevabı ‘Walla’nın’ bu raporunda verilmiş olabilir. Walla, üst düzey güvenlik kaynaklarından naklettiği füze tehditleri hakkında, Hizbullah’ın yaklaşık bir yıl önce sahip olduğu füzelerin sayısının yaklaşık 1120’ye ulaştığını ve bunların çoğunun İsrail’i hedef aldığını belirtti. Hizbullah şimdi, İsrail’in stratejik ve askeri tesislerine saldırmak için dakik füzeler elde etmeye çalışıyor.

Hizbullah, son derece hassas ve tahrip gücü yüksek olan Fatih 110 füzelerine ve aynı zamanda gemileri ve deniz teçhizatlarını hedef almak için kullanılan Rusya’nın Yakhont füzelerine sahip.

Bu durum, Hizbullah’ın iki yıl önce büyük oranda gelişmiş askeri gücünü daha da arttırdığı ve İsrail’in ise bu durumu engelleyemediğini gösteriyor.

Açıktır ki, Siyonist İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Suriye’den gönderilen gelişmiş silahların Hizbullah’ın eline ulaştığını itiraf ettiğinde, bu itiraf, gelişmiş silahların başarıyla ulaşmasını nitelendirmek için değildi.

Bu, iki yıldır devam eden bir gerçeği tasvir etmek içindi; bu iki yıl, Hizbullah’ın füze tophanelerini doldurmaları için yeterliydi, öyle ki, İsrail ve Amerika’yı endişelendirdi. Bu olay, İsrail ve Amerika’yı, bu füzelerin düşman rejim üzerine fırlatılması halinde uyarıda bulunması için, Amerikan Hava Savunma Sistemi desteğine mecbur etti.