Siyonist Medya: Hamas Yeni Taktiklerle Bizi Şaşırtacak

Siyonist askeri istihbarata yakınlığıyla bilinen Walla sitesinin askeri muhabiri Avi Ascharov, yeni bir savaşta Kassam Tugayları’na mensup mücahidlerin yeni yöntemler kullanmalarının beklendiğini ve klasik piyade taktiklerini kullanarak Gazze sınırına yakın askeri noktalarla Siyonist yerleşkelere baskın yapacağını iddia etti.

Hamas’ın olası bir savaşta ne tür taktikler kullanabileceğini irdeleyen Siyonist askeri muhabir Ascharov şunları söyledi: “Son zamanlarda Hamas savaşçılarından çok sayıda kişinin sınır bölgesinde ve askerlerden sadece birkaç yüz metre uzaklıkta insanların görebilecekleri şekilde hareket etmeleri, son savaşta kullandığı yöntemlerin yanında Hamas’ın yeni yöntemler kullanacağı anlamına geliyor. Ani şok operasyonlarla yerleşkelere veya askeri noktalara saldırıp fırsat bulduğu oranda asker öldürmeyi planlayacaktır. Gazze sınırında meydana gelen yeni durumu çıplak gözle görmek mümkün. Daha önce nadir iken, şimdi çok sayıda Hamas savaşçısı sınır boyu hareket ediyor ve buradaki askeri kamplarda açıktan askeri eğitim görüyorlar.”

Hamas’ın niçin böyle bir şey yaptığını da irdeleyen Siyonist uzman şunları belirtti: “Bu hareket ve tutumla Hamas, İsraillilerin bunlara aşina olmalarını, gözlerinin alışmasını hedefliyor olabilir. Sadece 300 metre uzaklıkta görünen ve eğitim alan bu şahıslar, yeni bir savaşta aniden yerleşkelere ve askeri noktalara saldırı kabiliyeti kazanıyorlar. Bunun yanında Hamas bu tür eğitimlerle İsrail’e karşı caydırıcılık hali de oluşturmak istiyor olabilir. Ancak ister amacı bu olsun, ister başkası olsun neticede Hamas sadece füze atmak ve askeri noktalara saldırmak için komando eğitimi vermekle ilgilenmiyor. Bunların yanında onun askeri kolu, kalabalık yerlerde savaşmak, yakın belde ve köylere baskın yapmak için de mensuplarını eğitiyor.”

Böyle operasyonların askerler açısından dramatik etkileri olacağına dikkat çeken Siyonist analist, Hamas’ın savaşı İsrail’in içine ve halkın bulunduğu noktalara taşıma amacının da bu olduğunu ifade etti.