Home / Dünya / Orta Doğu / İşgalci İsrail / Siyonist Liberman İstifa Etti

Siyonist Liberman İstifa Etti

İşgalci İsrail’de yeni kurulan hükümette yer alıp almayacağına dair belirsizlik olan Avigdor Liberman, basın toplantısı düzenleyerek İsrail Dışişleri Bakanlığı görevinden istifa ettiğini ve partisi Yisrail Beytenu’nun koalisyonda yer almayacağını açıkladı. Liberman’ın istifasının koalisyonun işini zorlaştıracağı düşünülüyor.

Kaldıkları ikilemin ilkeleri uğruna mecliste sandalye kaybetmek olduğunu söyleyen Liberman, daha önce de bu durumlarda sandalye kaybedip ilkeleriyle yollarına devam etmeyi seçtiklerini söyledi. Kendilerine verilecek bakanlıklarla ilgili sıkıntıları olmadığını söyleyen Liberman, sorunun yeni hükümetin “oportünist ve konformist” olması olduğunu açıkladı.

Daha önce de İsrail gazetesi Haaretz, Liberman’ın böyle bir adım atacağını söyleyerek, Yisrail Beytenu’nun laik bir parti olduğunu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Ortodoks Yahudiler’e verdiği tavizleri kabullenmeyeceğini duyurmuştu. Liberman, muhaleffette çok etkin olacaklarını söyleyerek, bunun ülke için daha yararlı olacağını da savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir