Siyonist İsrail İşgalindeki Adalar Mısır-Arabistan Hibesinde

Mısır Bakanlar Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, Kızıldeniz’de yer alan Sanafir ve Tiran adalarının iki ülke arasında belirlenen yeni deniz sınırı anlaşması çerçevesinde Suudi Arabistan sınırları içinde yer aldığı bildirildi. Açıklamada adalar meselesinin son 6 yıldır görüşüldüğü ve iki ülke heyetlerinin konu ile ilgili 11 görüşme yaptığı belirtildi.

Kızıldeniz sınırlarının yeniden belirlenmesi ile ilgili anlaşma cuma günü Kahire’deki İttihadiyye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi’nin katıldığı törende imzalanmıştı.

Suudi Arabistan’ın eski Kralı Abdulaziz el-Suud, 1950 yılında Sanafir ve Tiran adalarının güvenliğinin sağlanması için Mısır’ın himayesine girmesini Mısır yönetiminden talep etmişti. Iki ada 66 yıldır Mısır’ın himayesindeydi. Adaların Suudi Arabistan kraliyet ailesine ait olduğu belirtiliyor.

Tiran Adası, Akabe Körfezi’ni Kızıldeniz’den ayıran Tiran Boğazı’nın girişinde yer alıyor. Sina Yarımadası’nın 6 kilometre doğusunda yer alan adanın yüz ölçümü 80 kilometrekare. Tiran Adası’nın hemen doğusunda yer alan Sanafir Adası ise 33 kilometrekare.

Sanafir ve Tiran adalarının işgali

Suudi Kralı Faysal, 1967 savaşı sırasında stratejik konumlarından dolayı bu iki adanın kontrolünü Mısır yönetimine bırakmış, İsrail’in 1967 savaşından sonra bu iki ada da dahil olmak üzere birçok Arap toprağını işgal etmesinden sonra Suudi Arabistan bu adaların Mısır’a, Mısır ise bu adaların Suudi Arabistan’a ait olduğunu iddia etmeye başlamıştı.

Mısır’la imzaladığı Camp David anlaşmasından sonra Korsan İsrail, bölgenin uluslar arası geçiş güzergahı olarak tanınması karşılığında bu adalardaki askeri güçlerini çektiğini iddia etse de Suudi Arabistan bu adalar üzerindeki hakimiyetini kaybetmiş oldu.

Siyonist İsrail’in gemileri için geçiş güvenliği sağlanması karşılığında çekildiği adaların daha sonra BM tarafından Amerikan ve Mısır güçlerinin yönetimine bırakıldığı, İsrail’in ise bölgeyi lojistik destek için istediği gibi kullanabilmekte olduğu bildiriliyor.