Siyonist Askerler 5 Filistinliyi Yaraladı

Filistinli kaynaklara göre, Nablus’ta  ırkçı İsrail’in siyonist Yahudi siteleri projelerini  protesto etmek isteyen Filistinliler Siyonist güçlerin  ateşlerine maruz kaldı. Siyonistlerin saldırısı sonucu en az 5 Filistinli yaralandı.

Bu arada dün de bir grup Siyonist Yahudi yerleşimcinin sabahleyin erken saatlerde Batı Yaka’nın Selfit şehri yakınlarında bulunan tarihi Kefel Haris beldesine işgal askerlerinin himayesinde girip burada Telmud ayinleri yaptıkları bildirildi.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre, dün bölgeye giden yahudi yerleşimcilerin güvenliğini sağlamak için kalabalık bir asker grubu da bölgeyi kuşatıp giriş ve çıkışları kontrol altına aldılar.

Kaynaklar, işgal askerlerinin bölgeyi askeri bölge ilan etmelerinin ardından Filistinli vatandaşların hareketlerini kısıtlarken, Yahudi yerleşimcilerin sık sık Filistinlilerin aleyhinde slogan attıklarını ifade ettiler.

Tarihi yönden oldukça eski olan Kefel Haris beldesinde Yahudilerin peygamberlerine ait olduklarını iddia ettikleri gerçekte ise Müslümanlara ait birkaç türbe bulunuyor.

Yahudi yerleşimciler peygamberlerine ait olduğunu ileri sürdükleri türbeleri ziyaret ettikleri iddiasıyla baskınlar düzenledikleri Kefel Haris gibi Nablus’ta bulunan ve Hz. Yusuf’a ait olduğu iddia edilen türbeyi de sürekli basıp burada da tahrik edici davranışlarda bulunuyorlar.