Home / Direniş Ekseni / Siyonist Akademisyen: İsrail’in Asıl İşi Hamas-Hizbullah İle Mücadele Etmek

Siyonist Akademisyen: İsrail’in Asıl İşi Hamas-Hizbullah İle Mücadele Etmek

Tel Aviv Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinin başında bulunan ve Ortadoğu üzerine çalışmalarda bulunan akademisyen Eyal Zisser, günümüzde İsrail’in öncelikli meselesinin bir yandan Hizbullah diğer yandan Hamas’la mücadele etmek olması gerektiğini söyledi. Zisser, bu iki tarafın da İsrail’le savaşmaktan kaçınmayarak ateşle oynadıklarını ve bunun bedelini ödemekten çekinmediklerini belirtti.

Zisser, Israel Today gazetesinde yayımlanan yazısında Hizbullah’ın Golan’da ve İsrail’in Kuzey sınırında faaliyetler yürüttüğüne dikkat çekti ve şunları ekledi: “Hizbullah İsrail ile Lübnan sınırında savaşa girmekten imtina ediyor gibi dursa da Cihad Muğniye ve Semir Kuntar suikastlerinin ardından verdikleri karşılıklarla bundan çekinmedikleri görünüyor.” ifadelerini kullandı. Semir Kuntar suikastinden sonra Hizbullah’ın İsrail’e gerçekleştirdiği saldırıya da değinen İsrailli akademisyen: “Bu saldırı çok vahim sonuçlar doğurabilirdi, şans eseri yaralanma yaşanmadı fakat bu bizim askerlerimiz için bir tehdit bulunmadığı anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın da diğer yandan kendi payını koruduğunu belirten Zisser, Gazze sınırı boyunca Hamas’ın sessiz de olsa operasyonlar gerçekleştirdiğini ve bölgedeki varlığını pekiştirmeye çalıştığını söyledi. Zisser Hamas’ın da İsrail için büyük tehdit oluşturduğunu anacak kendisiyle işbirliği içinde olan Filistin hükümetini de karşısına almak istemediğini belirtti.

Zisser, Hamas’ın Filstin hükümetinden bağımsız olarak gerçekleştirdiği “füze” gibi eylemlerle ve Batı Şeria’daki taraflarını örgütlemesiyle İsrail için tehdit oluşturan bir “terör” örgütü olduğunu belirtti. Hamas hakkında geçmiş zamanlardaki saldırılara bakarak karar verilmemesi gerektiğini belirten Zisser, bu örgütün daha önce çok daha fazla ölüme yol açan saldırılar gerçekleştirdiğini belirtti ve 2014 yılındaki Gazze savaşına da dikkat çekti.

Son olarak alınan her önlemin bir son kullanma tarihi olduğunu ifade eden Zisser, bu tarih sona erdiğinde yeni saldırılarla karşılaşacaklarını belirtti ve: “umarım başarısız olurlar ve bölge yeni çatışmalarla savaş alanına dönüşmez.” dedi.

Check Also