Sırplardan Arnavutluk’a Üst Düzey Ziyaret

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, Arnavutluk’a giderek bu ülkeye resmi ziyaret  düzenleyen ilk Sırbistan başbakanı oldu.

Vuçiç, Arnavutluk’ta mevkidaşı Edi Rama tarafından askeri törenle karşılandı. Tugaylar Sarayı’ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Vuçiç, Tiran’a resmi ziyaret gerçekleştiren ilk Sırp başbakan olmaktan dolayı gurur duyduğunu belirterek, iki ülkenin ilişkilerini geliştirmek için birçok imkan bulunduğunu ancak Kosova ve Metohiya konusunda mutabık olmadıklarını söyledi.

Görüşmede diplomasi değil, turizm konuştuklarını aktaran Vuçiç, “Sırbistan vatandaşlarının Tiran’a ya da Arnavutluk vatandaşlarının Belgrad’a gelmelerini nasıl teşvik edebileceğimizi görüştük. Doğru yolda ilerliyoruz ancak daha çok çalışmamız gerek” dedi.

Vuçiç, ekonomik gelişmenin ve işbirliğinin hem Sırbistan hem Arnavutluk için önemine işaret ederek, iki ülkenin de Sırp ve Arnavut halklarını bağlayacak altyapı projeleri üzerinde birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

Belgrad ile Tiran’ı birbirine bağlayacak otoyol projesine değinen Vuçiç, “Önümüzde birlikte inşa edeceğimiz onlarca, yüzlerce kilometre var” ifadesini kullandı.

Arnavutlar İle Sırplar Arasında Engel İstemiyoruz

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da Arnavutluk ile Sırbistan arasındaki mevcut sorunların, iki ülke arasındaki farklılıkların diyalogla hafifletilmesi için engel bulunmadığını söyledi. Rama, bugünkü görüşmenin, altı ay önce Belgrad’daki görüşmelerinden çok daha faydalı sonuçlar doğuracağına inandığını kaydetti.

Rama, Belgrad ile Priştine arasında devam eden diyalog sürecinin tüm bölge için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Bazı konularda farklı tutumlara sahip olmamız, barışın korunmasında önemli rolleri bulunan iki ülke olduğumuz gerçeğinin bilincinde olmadığımız anlamına gelmez” dedi.

İki ülkenin ortak altyapı projeleri geliştirmesi gerektiğini kaydeden Rama, “Ülkelerimiz arasında buzları eritmek istiyoruz. Sınırları olmayan bir bölge istiyoruz. Arnavutlar ile Sırplar arasında engel istemiyoruz” ifadesini kullandı.