Home / İslam Dünyası / Bosna Hersek / Sırp Komutan Radovan Karadziç Kararı Açıklanıyor

Sırp Komutan Radovan Karadziç Kararı Açıklanıyor

Karadzic, Saraybosna’yı 1992 ile 1995 yılları arası kuşattığı için suçlu bulundu. Bu süre zarfında sivilleri katletti ve bazılarını da keskin nişancılarla vurup Bosna halkı arasında terör estirdi.

Bu katliamda 10 bin kişi öldü.

Binlerce Bosnalı Müslüman ile Hırvat vatandaş zorla esir alınıp kamplarda tutuldu ve sonra da katledildi. Karadzic acaba bu olaylardan dolayı cezalandırılacak mı?

Yoksa ülkenin kuzey doğusunda bulunan Biljani Gornji kasabasında yüzlerce insanın katledilerek etnik temizlik yapılması cezasız mı kalacak?

Ancak en çok merakla beklenen karar Srebrenitza hakkında… Karadzic, 1995 Temmuz’unda yaklaşık 8.000 erkek ve çocuğun planlı bir şekilde katledilmesi olayından ceza alacak mı? Bu soykırım sadece Bosna Hersek’te değil, Avrupa’da II.Dünya Savaşı’ndan beri yapılan en büyük katliamdı.

Karadzic ikisi katliam olmak üzere toplam 11 savaş suçundan tam altı yıldır yargılanıyor.

1995 yılı sonunda Dayton Antlaşması ile savaş sona erdi. Bu süreçte 100 bin insan hayatını kaybetti ve 2.5 milyon insan evini ya da ülkesini terk etmek zorunda kaldı.

Ancak barış görüşmelerinden sonra Bosna halkı ikiye bölündü. Bosna Hersek Federasyonu ile Bosna Sırp Cumhuriyeti… Bir tarafta Müslümanlar ve Hırvatlar… Diğer tarafta Sırplar…

Dayton Antlaşması ile sözlü olarak mültecilerin ülkelerine geri dönmesine izin verildi. Ancak şu büyük bir gerçek ki Karadzic’in soykırımdan dolayı suçlu bulunması savaş mağdurlarını bir nebze rahatlatacak olsa da, adalet getirmeyecek.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir