Home / Dünya / Asya / Rusya / Rus Nükleer Denizaltında Yangın Çıktı

Rus Nükleer Denizaltında Yangın Çıktı

Orel adlı Rus denizaltısındaki yangının kontrol altına alınıp alınamadığı belirsiz. Reaktörün ise risk altında olmadığı belirtiliyor. Yangın, Severodvinsk tersanesindeki onarım sırasında çıktı. Rus basını yangının, kaynak çalışmaları sırasında bazı yalıtım malzemesinin alev almasıyla başladığını bildirdi. 155 metre uzunluğundaki Oscar-II sınıfı gemide silah veya nükleer yakıt yok. Denizaltının 1992 yılında Kuzey filosuna katıldığı ve gemi-savar füzeler ile donanmış olduğu bildirildi.

Rus Itar Tass haber ajansına konuşan bir kaynak ise denizaltının nükleer reaktörünün uzun süre önce kapatıldığını söyledi. Interfax ajansına konuşan bir tersane sözcüsü ise “Yangının denizaltının diğer bölmelerine yayılması engellendi” dedi.

2011 yılında, Rusya’nın kuzeyindeki Murmansk bölgesinde Yekaterinburg nükleer denizaltısındaki tamirat sırasında yangın çıkmış ve denizaltı büyük hasar görmüştü. Denizaltının kauçuk kaplı dış gövdesinin tutuşmasından sonra başlayan yangın söndürme çalışmalarında dokuz kişi yaralanmıştı.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir