Ruhani: Kimliğimiz Mezhepler Değil – İSLAMDIR!

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi vesilesiyle İstanbul’da bulunan İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani, resmi Ankara ziyareti başlamıştı.Cumhurbaşkanlığı’ na ilk kez gelen Ruhani için bu gün, resmi karşılama töreni düzenlenmişti. İki lider ikili görüşmelerinin ardından ortak basın açıklamasında bulunmuştu.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Aşırılıklarla, şiddetle ve terörle mücadele İslam dünyası için çok önemli bir konu. Aynı şekilde İslam dünyasının birliği ve mezheplerin birbirine yaklaştırılması da çok önemli.Bizim kimliğimiz mezhepler değil, bizim kimliğimiz İslam’dır” dedi.

Ruhani, konuşmasının devamında şunları söyledi:

Bugünkü görüşmelerimizde 3 tane önemli amacı belirledik ve bu konularda hemfikirdik. Öncelikle müslüman kadının İslami hukuktaki yerini dünyaya tanıtma konusunda hemfikir olduk. Öte yandan aşırıcılık ve terörle mücadele konusunda bir takım anlaşmalar, fikir ortaklıkları kurduk.

Dünyaya “Bizim kimliğimiz İslamdır!” demeliyiz. Kimliğimiz Şii, Sünni ya da başka bir mezhep değil; sevgi ve kardeşliği içinde barındıran İslamdır. Umarım bu konuda Türkiye ile amacımıza ulaşırız. Biz iki ülkenin ilişkilerini bütün boyutlarıyla geliştirme kararı aldık.

Ancak bazı ambargo koşulları yüzünden istediğimiz tüm atılımları yapamadık ama bugün ne mutlu ki bu oturum ambargoların kalktığı zamana yetişti. İki ülkenin bankacılık sektörünün birbirleri ile iş yapması da çok önemli bir konu.

Türk bankaları İran’da yer açabilirler ve böylelikle ekonomik ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Ortak pencere, gümrük konusunda da hemfikir olduk. İnşallah bundan sonra gümrük kapılarında hiç kuyruk görmeyeceğiz. Turizm konusunda hem Türkiye hem de İran atılımlarda bulunabilir ve biz hükümetler olarak bunu teşvik etmeliyiz. Gümrük sıkıntısı çıkmaması için karşılıklı işbirliğine içindeyiz

İslamofobi aslında bir tuzaktır ve biz gerçek İslamı tanıtarak İslamofobi ile mücadele edebiliriz. Her iki ülkenin dileği şudur ki: İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirelim çünkü tarihimiz, coğrafyamız bizden bunu istiyor. İnşallah birbirimize yardım ederek bu işi gerçekleştireceğiz.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Türkiye ve İran, küresel ve bölgesel düzeyde önemli ülkeler. Dolayısıyla halihazırda bölgemizi sarsan terörizm ve mezhepçilik sorunları ile bunlara bağlı olarak ortaya çıkan insani krizlerin üstesinden gelinmesi için birlikte çalışmamız gerekiyor. Ülkelerimizin Suriye ve Irak başta olmak üzere krizlerin durdurulması konusunda anlaşmalara vardık. Bölgemizdeki sorunlara mezhepçi politikalarla yaklaşmanın da hiç bir faydasının olmayacağı konusunda anlaşmaya vardık. Ve bundan sonraki dönemde terör hakkında; ‘iyi terörist, kötü terörist’ gibi konularda fikir birliğine vardık” dedi.

Erdoğan, “Aramızdaki siyasi diyaloğu güçlendirmek suretiyle görüş ayrılıklarını asgariye indirmeyi, müşterekleri azamiye çıkarmayı sağlamamız her şeyden önce ülkelerimizin lehinedir. Bu şekilde davrandığımızda, bölgemizdeki sorunlara dışarıdan değil, yine bu bölge içinden çözümler geliştirilmesini özellikle sağlamamız halinde bir an önce netice alacağımıza inanıyorum. Bölgenin iki önemli ülkesi olarak bu konuda bizlere önemli bir sorumluluk düştüğünün farkındayız.” diye konuştu.

Posted in Gündem, Haber - Vahdet, İranTagged , , , , , , , , ,