ÖSO İle El-Kaide İttifakı Yeniden Aşikar Oldu

Suriye’de Tekfirciler, Lazkiye’deki orduya yönelik geniş çaplı bir saldırı başlattı. Sabah saatlerinde ise ÖSO’ya bağlı gruplar ile Ahrar’uş Şam’ın da aralarında olduğu bazı çeteler, Suriye ordusuna karşı ‘güçle’ karşılık vereceklerini açıklamıştı!

Tekfirci Gruplara yakınlığı ile bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Lazkiye’deki ordu birliklerine yönelik geniş çaplı bir saldırının başladığını açıkladı.

Londra merkezli Gözlemevi ayrıca, Tekfirci grupların Hama vilayetinde de ilerlemeye başladığı ve Khirbat al-Naqus kentinin neredeyse tamamını ele geçirdiğini iddia edildi.

Reuters, Hama vilayetinde bulunan stratejik öneme sahip Ghab Ovası’ndaki taarruza katılan gruplar arasında 27 Şubat’taki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını kabul etmeyenlerin de bulunduğuna dikkat çekti.

ÖSO VE AHRAR’UŞ ŞAM’DAN, SURİYE ORDUSUNA KARŞI ‘SİLAHLI MÜCADELE’ YEMİNİ

Bu arada sabah saatlerin Suriye askerlerine karşı ÖSO’ya bağlı gruplar ile El Kaide liderinin kişisel özel temsilcisinin kurduğu ve AKP’nin de desteklediği Ahrar’uş Şam’ın da aralarında olduğu bazı gruplar yeni bir ‘silahlı mücadele’ başlatacaklarını duyurmuştu.

Ceyş’ün Nasr grubundan Muhammed Raşid tarafından Reuters’a gönderilen açıklamada, örgütlerin ortak operasyon merkezi hazırladığı belirtilirken, yeni mücadelenin hangi bölgelerde olacağı hakkında bir detay yer almadı.

Ancak Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Lazkiye’deki saldırının bu yeni ‘saldırı’ kapsamında olup olmadığı ise henüz bilinmediğini altını çizdi.