Ortadoğu Savaşları, Kaos, Suriye-Irak-Lübnan ve İsrail’in Menfaatleri

El Arabi el-Cedid, İsrail Savunma Bakanlığı Politik ve Askeri Meseleler Bürosu Başkanı Amos Gilad’ın güvenlik ve strateji meselelerinin görüşüldüğü yıllık Herzliya konferanslarının 15.’sinde (4 Haziran) yaptığı konuşmayı yayımladı.

Gilad Siyonist İsrail’in, geleneksel olarak kendisini tehdit eden doğu cephesinde artık geçmişteki gibi bir tehditle karşı karşıya olmadığını ve Irak’ın toprak bütünlüğü ortadan kalktığını iddia etti. Ayrıca Irak’ın fiilen üçe bölünmüş durumda olduğunu ve artık İsrail için bir tehdit olmadığını belirtti.

Irak, Suriye ve silahlı gruplar

Siyonist Gilad Irak içerisinde farklı güç odaklarının oluşması yani Merkezi yönetimin zayıflamasından da zevkle bahsetti.

Amos Gilad Ürdün için de, İsrail’le yaptığı barış anlaşması ile İsrail’in doğusundaki stratejik derinliği haline geldiğini açıkladı.

Suriye için ise Gilad “Özellikle de çökmekte olan bir ülke olarak Suriye artık eski ordusuna sahip değildir. Üç yıl önce Suriye ordusu, İsrail için en büyük tehditti, bir tehdit kaynağıydı; ama artık öyle değil. Çünkü giderek küçülüyor. Güçlerinin büyük bir bölümünü kaybetti ve  artık eski gücünde değil” ifadesini kullandı.

Daha önce de Siyonist yetkililer çok defa Suriye’de Beşar Esad’ın düşmesinin kendilerinin menfaatine olduğunu çünkü Suriye’nin Filistin ve Lübnan direniş güçlerine yaptığı yardımlarla İsrail’in altını kazdığını belirtmişti.

Amos Gilad IŞİD ve el-Kaide gibi şebekelerin gündemi ve onlar arasındaki savaşın da şu aşamada İşgalci İsrail’in hedefleriyle uygunluk gösterdiğini belirtti.

Ortadoğu İç Savaşları Da Siyonistleri Mutlu Ediyor

Ortadoğudaki kaos ve iç savaşların aslında kimin işine yaradığını ifade edercesin Gilad şu cümleleri kullandı:

“Bölge ülkeleri çöküyor, yeni örgütler ve gruplar ortaya çıkıyorsa da onlar için açık ve belirgin bir başlığı yok. İsrail bu grupları ne kadar küçük olurlarsa o kadar iyi görüyor. Bu gruplar arasındaki çatışma ve ilişki türlerini bilmek, her grup, şebeke veya örgüt liderinin kimliğini öğrenmek istiyor.”

Lübnan-Irak-Suriye İç Çalkantıları İsrail’in İşine Geliyor

Amos Gilad ayrıca Lübnan, Suriye ve Irak İsrail’in güvenliği açsısından çöküş halinde bulunduğunu ve Ürdün’le ise barış anlaşmaları olduğunu açıkladıktan sonra, İsrail açısından doğu cephesindeki tek ve esaslı tehlike olarak da İran İslam Cumhuriyetinin kaldığını söyledi.

Son olarak Siyonist Gilad iç çatışma ve savaşların yaşandığı Arap dünyasında son yıllarda İsrail karşıtlığı azaldığını açıkladı. İran, Hizbullah’ı başarılı bir askeri tecrübe olarak gördüğünü ve Suriye’yi de ona ulaşan köprü olarak hesap ettiğini iddia eden Gilad bu yüzden İran’ın Suriye yönetiminin düşmemesi için Suriye’ye destek verdiğini belirtti.