Mursi ve 121 Kişiye İdam Cezası Verildi

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi 121 kişi Mısır’daki darbeci mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldı.

Mısır’da mahkeme, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 130 kişinin yargılandığı kamuoyunda “hapishaneler baskını” olarak bilinen davada, Mursi’nin yanı sıra İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkanı Saad el-Katatni ve İhvan’ın ileri gelenlerinden İsam el- Aryan’ın da bulunduğu 106 kişinin dosyasının, idam kararıyla ilgili görüş alınması için müftülüğe gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme, Mursi ve 34 kişinin yargılandığı kamuoyunda “Casusluk Davası” olarak bilinen davada ise aralarında HAP Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci ve İhvan Rehberlik Konseyi başkan yardımcısı Hayrat Şatır’ın bulunduğu 16 sanığın dosyalarını müftüye sevk etti.

Mısır mahkemesi, cezaevindeyken geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden İhvan’ın önemli isimlerinden Ferid İsmail ile İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden HAMAS liderlerinden Raid el Attar’a da idam cezası verdi.

Diğer taraftan, 19 yıldan bu yana İsrail hapishanesinde bulunan ve 48 defa müebbede mahkum edilen Filistinli Hasan Selami de idam cezasına çarptırıldı.