Muhaliflerden Sonra IŞID’de De Amerika Yapımı TOW Füzesi

Haseke’de Suriye Ordusu’na saldıran IŞİD’in, ABD’nin Suriye’deki gruplara dağıttığı TOW füzelerini kullanması dikkat çekti. Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği saldırılarla ABD desteğinde kurulması hedeflenen “kürt devleti”ne fiili zemin hazırlayan IŞİD, Haseke’de Suriye ordusuna ABD silahlarıyla saldırdı.

IŞİD’in kendi yayınladığı görüntülerde, ABD’nin Suriye içindeki Esad karşıtı gruplara dağıttığı TOW anti-tank füzelerinin IŞİD militanları tarafından kullanıldığı görülüyor. ABD, Suriye ordusunun operasyonlarıyla bunalan bazı Esad karşıtı gruplara, Körfez ülkelerinin para desteğiyle TOW adı verilen anti-tank füzeleri gönderdi.

Suriye ordusu tanklarına karşı çok etkili olan bu silahlar Esad karşıtı grupların özellikle İdlib bölgesinde elini rahatlattı. Aynı silahlar bu kez Haseke’de IŞİD’in elinde ortaya çıktı. IŞİD’in propaganda amaçlı yayınladığı görüntülerde Haseke’de Suriye Ordusu’na saldıran IŞİD militanlarının ABD menşeli TOW füzelerini ateşlediği görülüyor.

Kullanılması için ayrıca bir eğitim gerektiren füzeler, IŞİD’in kritik bir bölge olan Haseke’deki ilerleyişinde en etkili silahlardan biri durumunda.