Mezhepçilik Yapanlar Düşmanın Ağzıyla Konuşanlardır

İslam İnkılabı Rehberi Seyyid Ali Hamaney konuşmasının devamında;

“Maalesef İslam dünyası, cahiliye akımının önderlerinin tahmil ettiği iç savaşlar nedeniyle fakirlik, zaaf ve ihtilaflarla boğuşmaktadır. Bu sıkıntılı dönemi anlatmanın ve cahiliye tahmillerini bertaraf etmenin tek yolu Kuran’ın nuruna teslim olmaktır.

İslam ümmeti içerisinde ihtilaf ve ayrımcılık yaratmak girişimi, İslam düşmanlarının asli planlarından birisidir. Bu nedenle Müslümanların mezhepçilik oyununun bir parçası olmaması ve düşmanın mezhepçilik çığırtkanlığını yapmaması için dikkatli ve basiretli olması gerekir. Mezhepçilik yapanlar, düşmanın ağzıyla konuşan ve düşmanın sloganlarını tekrarlayanlardır.

Şia-Sünni, Arap-Acem, kavimcilik-ulusalcılık gibi sözler, İslam ümmetinin kötülüğünü isteyenlerin söylemleridir. Mezhepçilik fitnesiyle mücadele edebilmek için ‘dost’ ve ‘düşman’ kavramlarının doğru yorumlanması gerekir. Azim ve iradeyle yoğrulmuş bir basiret, düşmanın tahmil ve komplolarını geri püskürtmede başarının şifresidir ve bu ‘nasrullah’ın (ilahi yardım) ta kendisidir.

Ne mutlu ki bugün İslami toplumlar Kuran’a doğru yönelmeye başladı. Bu yöneliş İslami Uyanış’ın bereketidir. İslami Uyanış, inkâr edilemez bir hakikattir ve asla yok olmayacaktır. Bu uyanışın bereket ve getirileri her geçen gün biraz daha kendini hissettirecektir” ifadelerini kullandı.