Mervan El-Bergusi’den Hamas’la İşbirliği Çağrısı

Mervan El-Bergusi, Filistin tv’ ye verdiği röportajda, heyetler aracılığıyla değil, Fetih Hareketi Merkez Kurulu ve Hamas Hareketi Siyasi Birimi arasında stratejik, açık ve kapsamlı bir diyalog yapılması gerektiğini söyledi.

Görüşlerini on nokta ile özetleyen El-Bergusi, diyalog görüşmeleri sonunda tüm grupların katılacağı ulusal bir konferans düzenlenmesini önerdi.

Başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılması çağrısında bulunan El-Bergusi, Filistinlilerin milli kurtuluş aşamasından geçtiğini ve herkesin söylemini buna göre ayarlaması gerektiğini ifade etti.

Çoğulcu siyasete, düşünce ve ifade özgürlüğüne, basın özgürlüğüne, kişisel özgürlüklere ve yargı bağımsızlığına bağlı kalınması gerektiğine dikkat çeken El-Bergusi, sivil toplumun geliştirilmesini ve işkencenin her türlüsünün reddedilmesini istedi.

Her aşamada uygun üslup ve metodun benimsenmesi ve stratejik seçenek olarak direnişe bağlı kalınması gerektiğini belirten El-Bergusi, işgal rejimini boykot hareketinin desteklenmesi çağrısında bulundu ve Filistin halkının mücadelesinin dünyadaki demokratik güçlerin mücadelelerinin bir parçası olduğunu ifade etti.

Mervan El-Bergusi, seçimlere hazırlık yapma ve Gazze’nin yeniden imarını sağlama göreviyle bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını istedi.

Posted in FilistinTagged , , , , , ,