Home / Türkiye / Gündem / Maliki: Musul’un Düşüşü Ankara ve Erbil’de Planlandı

Maliki: Musul’un Düşüşü Ankara ve Erbil’de Planlandı

Maliki,  dün Tahran’da yaptığı açıklamada, Musul’un terör örgütünün eline geçmesiyle ilgili Irak meclisinin  araştırma komitesinin  hazırladığı son raporuna da temasla, söz konusu komitenin  siyasi ihtilaflarla karşı karşıya olduğunu ve  bundan dolayı bu komitenin üyelerinin açıklamalarının da kuşkulu olduğunu söyledi.

Maliki, Musul’da meydana gelen hadisenin savaş olmadığını aksine  programlanmış bir  tuzak olduğunu  çünkü ordunun  polis güçleriyle  aynı  yerde beraber olduğunu ve hiçbir gücün onları yenilgiye uğratamayacağını  belirtirken, Ankara’nın  hazırladığı tuzak ve Kürd peşmerge güçlerinin geri  çekilmelerinin Musul’un terör örgütünün eline geçmesine sebep olduğunu söyledi.

Kanun Devleti Koalisyonu başkanı Maliki, bazı Kürt  subayların  Musul’la ilgili  kendilerini haklı göstermeye çalıştıklarını ve bu yönde  onların, bu savaşın  IŞİD’in  Şiilerle ve Maliki’yle savaşı olduğunu  ve Kürtlerin bunda yer almaması gerektiğine dair  açıklamalarının esef verici olduğunu söyledi.

Maliki, Türkiye’nin, IŞİD’le mücadele bahanesiyle Kuzey Irak’a operasyonlar düzenlemesini de eleştirerek,  Suudiler ve Türkiye’yi IŞİD’in en büyük hamileri olarak niteledi.

Irak’ın eski başbakanı, Türkiye’nin kapılarının Avrupa’ya  kapalı olmasından dolayı,  onların   Osmanlı dönemi rüyası ve tasavvuruyla  yayılmacılık amacıyla  Suriye ve Kuzey Irak’a  göz diktiklerini söyledi.

Irak meclisi araştırma komitesi  Musul kentinin IŞİD’in işgaline geçmesiyle ilgili  yaptığı araştırmada. Türkiye’nin Musul başkonsolosu Yılmaz Öztürk’ü,  Musul’un düşmesinde IŞİD ile işbirliği yapmakla suçladı.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir