Home / İslam Dünyası / İran / Laricani: Suriye’nin Geleceğine Suriye Halkı Karar Vermeli

Laricani: Suriye’nin Geleceğine Suriye Halkı Karar Vermeli

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, İran’ın Kum şehrinde yaptığı konuşmada “Dışişleri Bakanı Zarif’in Viyana’ya gitmesinden önce Milli Güvenlik Yüksek Konseyi’nde yaptığımız değerlendirmelere göre Suriye konusunun siyasi olarak çözülmesi gerektiği kanaatindeyiz” diye belirtti.

Bazı bölge ülkelerinin Suriye meselesini askeri yöne çekmek istemelerine işaret eden Laricani, bundan dolayı da Suyiye halkının 4-5 yıldır sıkıntılar içerisinde olduğunun, ancak bugün yeni koşullara göre herkesin bu krizin siyasi yöntemle çözülmesinden yana olduğunun altını çizdi.

İran’ın bu meselede Suriye halkının karar vermesi ve dışarıdan bir ülkenin kaderinin belirlenmesinin yanlış olduğu gerektiğine inandığını kaydeden Laricani, Suriye hususunda uluslararası çerçeve ve yasalara uyulmasının önemli olduğunu vurguladı.

Terör meselesinin de bir an önce aydınlığa kavuşulması gerektiğine değinen Laricani, “Teröristler mevcut devletleri ortadan kaldırıyor, dolayısıyla terörün egemen olduğu bir yerde siyasi çözüm yolunun uygulanması imkansızdır” diye konuştu.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir