Kuzey Irak – Türkiye – İsrail Petrol Akışı Resmi Ağızdan Açıklandı

Daha önce Gazze saldırılarında yoğun şekilde gündeme gelen Türkiye üzerinden Siyonist İsrail’e petrol satışı yapıldığı haberlerinin gerçek olduğu ortaya çıktı. O zamanlar resmi ağızlarca bir türlü açıklık getirilmeyen mesele bugün Kudüs İntifadasının devam ettiği bu günlerde netlik kazandı.

Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami, ilk kez Kürdistan Bölgesi’nin İsrail’e kaçak şekilde petrol sattığını açıkladı. Bu satışın Kuzey Irak’ın tek petrol çıkışı olan ve Irak Merkezi Hükumetinin yasağına rağmen Barzani yönetimi ile anlaşmalar yapan Türkiye üzerinden gerçekleştiği ise ayrı bir gündem maddesi. Zira Mavi Marmara ve One Minute gibi gelişmeler arkasından gösterilmeye çalışılan Türkiye-Korsan İsrail sözde krizinin aslında çok farklı bir boyutta olduğu ortaya çıkıyor.

Aşti Havrami, verdiği demeçte Kürdistan Bölgesi’nin Bağdat’ı devre dışı bırakarak İsrail’e petrol sattığını söyledi ve IŞİD’le savaşı sürdürebilmek adına mali sorunlarını çözmek için buna mecbur kaldıklarını ifade etti.

İsrail’e kaçak petrol satışı konusunda Bağdat’ı suçlayan Havrami, “Erbil, İsrail’e petrol satmak zorunda kaldı; çünkü Bağdat, Kürdistan Bölgesi’nin 2014-2015 bütçe payını ödemeye bağlı kalmadı ve imzalanan ikili petrol anlaşmasına uymadı” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nin şu an dünyanın 10 ülkesine günlük 500 bin varil petrol sattığını belirten Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami, petrol sattıkları ülkelerin ismini açıklamadı.