Home / İslam Dünyası / Filistin / Kudüs İntifadasında Şehid Sayısı 158’e Çıktı

Kudüs İntifadasında Şehid Sayısı 158’e Çıktı

Kudüs, Filistin-İsrail Araştırma Merkezi tarafından hazırlanıp yayınlanan raporda, Filistinli gençlerin işgalcilere karşı yaptıkları direniş eylemlerinin halk tarafından görülmemiş bir oranda sahiplenildiğine dikkat çekildi.

Kudüs Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre üç buçuk ayı geride bırakan intifadada şimdiye kadar 50’si El-Halil’den olmak üzere 158 kişi şehid oldu, 16 bin 342 kişi de yaralandı.

Raporda verilen rakamlara göre bu süre içinde Siyonist yerleşimciler tarafından Filistinlilere yönelik 442 saldırı oldu. İşgal güçleri tarafından Batı Yaka, işgal altındaki Kudüs ve 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarında tutuklanan Filistinli sayısı ise 3 bin 622 kişiyi buldu. Tutuklanan 900 işçi bu rakamın dışındadır.

Direnişin işgal rejimine dönük durumuna da işaret edilen raporda, bu süre içinde 27 Siyonist’in öldüğü ve 368 Siyonist’in de yaralandığı kaydedildi.

Rapora göre bu süre içinde işgal güçlerine yönelik 3 bin 221 taş atma ve bin 2 molotof atma eylemi gerçekleşirken, Gazze’den işgal rejimi hedeflerine 22 füze atıldı.

Aynı şekilde19 araçlı ve 81 bıçaklı eylem yapılırken, 50 eylem ise son anda engellendi.

 

Check Also