Home / Dünya / Latin Amerika / Küba / Küba ve ABD Başkanları Tokalaştı Ama Konuşmadı

Küba ve ABD Başkanları Tokalaştı Ama Konuşmadı

İki ülke arasında uzun yıllar süren soğukluk diplomatik ilişkilerle yeniden kurulmaya çalışılıyor. İki ülke liderlerinin katılacağı tarihi zirvede toplantılar bugün başlayacak. Toplantı Küba ve ABD arasındaki sorunları çözmek için olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Obama ve Castro çarşamba günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki ülkenin liderleri aralarındaki sorunları çözmek için bugün tekrar bir araya gelecekler.

Hafta içi telefonla görüşen Obama ve Castro’nun bugün de biraraya gelip bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Dün bir açıklama yapan ABD Başkanı Obama, ülkesinin Latin Amerika ülkelerinin içişlerine karışma niyeti olmadığını söyledi.

Castro ile Obama’nın karşılaşmasıyla ilgili konuşan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadetta Meehan, iki liderin el sıkıştığını doğruladı. Ancak Beyaz Saray yetkilileri, iki liderin tokalaşmasının “resmi olmayan bir eylemdir ve ikili arasında herhangi bir konuşma olmamıştır” dedi.

Amerikalı diplomatlar Küba hükümeti tarafından uygulanan iki ülke arasındaki seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını talep ediyor.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir