Kobani IŞID Teröristlerinden Temizlendi

Kürt halk savunma birlikleri, 3 gün süren yoğun çatışmaların ardından, tekfirci-terörist IŞİD unsurlarını Kobani’den çıkarırken, birkaç teröristi de etkisiz hale getirdi.

Öte yandan Kobani’nin güney batısındaki sınır tanımayan doktorlara ait bir hastane kürt birliklerince ele geçirildi. Teröristlerin kullandığı bir merkez haline gelen hastane bomba yerleştirildiği için Kürt birliklerince tahrip edildi.

Terör örgütü IŞİD geçen Perşembe günü, Kobani’ye sızarak, kentte 150 sivili katliam etti.
Suriye hükümeti, IŞİD teröristlerinin Türkiye topraklarından Kobani’ye sızdığını açıkladı, ancak Ankara bunu yalanladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada da “YPG Kobani’de IŞİD’in elindeki noktaları geri almıştır” denildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, YPG’nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarını Kobani’den çıkardığını açıkladı. AFP’ye konuşan bir aktivist de YPG güçlerinin Kobani’yi IŞİD’çilerden tamamen temizlediğini, pek çok militanın da öldürüldüğünü söyledi.

Öte yandan Gözlemevi, IŞİD’in Perşembe gününden beri sürdürdüğü saldırılarda 148’i Kobani’de olmak üzere 174 kişinin öldüğünü açıkladı.

Diğer taraftan örgüt Suriye’nin kuzeyindeki Haseke kentine de 2 gündür saldırmaya devam ediyor. Suriye Enformansyon Bakanı Umran el Zuabi, Haseke sakinlerini ellerine silah alıp, kenti savunmaya çağırdı. Devlet televizyonundan konuşan Zuabi, “Her erkek ve kadını silahlanmaya ve kenti savunmak için cepheye çıkmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.