Home / İslam Dünyası / Pakistan / Keşmir Direnişinden Hindistan Uzantısı Yönetime Eleştiri

Keşmir Direnişinden Hindistan Uzantısı Yönetime Eleştiri

Keşmir’in önde gelen direniş liderlerinden Seyid Ali Geylani, dün Keşmir’in Tral şehrinde 7 yıllık bir aradan sonra ilk kez bir mitinge katıldı. Seksen yaşını geçmiş olan lider için düzenlenen hoş geldiniz mitinginde Pakistan bayrakları sallandı. Geylani mitingde Keşmir hükümetine yönelik eleştiriler dile getirdi.

Tral’de düzenlenen mitingte binlerce kişi Geylani’yi dinlemek için toplandı. Sık sık özgürlük sloganları atılan mitingte Geylani Cuma namazı sonrası halka seslendi.

2014 yılının Eylül ayında yaşanan büyük sel felaketi sonrasında Hindistan ordusu askerlerinin bölgenin yüksek yerlerini işgal ettiğini halkın selin açtığı kanallara inşa edilen evlerde kalmak zorunda olduğunu sözlerine ekledi. Geylani, nüfusunun çoğunluğunun Müslüman olduğu bölgede Cammu ve Keşmir hükümetine yönelik bazı eleştiriler getirdi.

Geylani de Keşmir hükümetini Hindistan’a yaranma ve ahlaksızlığı yaymaya çalıştığı konusunda eleştirdi. Geylani geçtiğimiz haftalarda meydana gelen gösterilerde Hindistan askerleri tarafından öldürülen gençlerin ailelerini ziyaret etti ve ailelere maddi yardımda bulundu.

Pakistan’ın en kuzey noktasında Himalaya dağlarının eteklerinde bulunan Keşmir Özerk Yönetimi olarak adlandırılan bölgede nüfusun büyük bölümünü Müslümanlar oluşturuyor. Keşmir’de ayrıca Türk asıllı Müslüman bir nüfus da yaşıyor. Dağlık ve zorlu hayat alanlarında yaşayan ve ”Türki”, ”Osmani” gibi soyadları taşıyan Türk asıllı Keşmirliler’in 10’uncu ve 15’inci yüzyıllarda Orta Asya’dan göç edip Himalaya dağlarının eteklerine yerleştiği sanılıyor.

Sarp ve karlı dağlarıyla tanınan Pakistan’ın problemli bölgesi Keşmir’i vatan edinen Türkler’in bir kısmı da Hindistan’ın işgalindeki Cammu-Keşmir bölgesinde yaşıyor. İşgal altında olan Keşmir’de; Müslümanlar, 64 yıldır Hint işgali altında akla gelebilecek her türlü işkence ve katliamlara maruz kalıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir