Katil Netanyahu Her Telden Çalıyor: “İki Devletli Çözüm”

Korsan İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmesinde Netanyahu, İsrail’in ve kendisinin barışa sadık olduğunu” belirtti.

Son haftalarda Filistinlilerin yararına “somut ekonomik ve insani adımlar attıklarını” iddia eden Netanyahu, “Aynı zamanda barış için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

İsrail-Filistin meselesinde tek devletli çözümden yana olmadığını iddia eden Netanyahu, “İki devletli çözüm vizyonunu destekliyorum. Bu vizyon, Yahudi devletini tanıyan ve silahsızlandırılmış bir Filistin devletini içeriyor. Sizin de bizimle aynı hedefi paylaştığınızı biliyorum ve sizi ‘bunu geliştirmemizi destekleyecek bir dost’ olarak görüyorum” diye konuştu.

Netanyahu öyle bir ortamda bu açıklamayı yapmaktadır ki Mars ayında düzenlenen meclis seçimleri öncesinde kendisinin kesinlikle bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını istemediğini ve kabul etmeyeceğini bildirmişti.

Netanyahu ayrıca, Filistinlilere ve bölge ülkelerine yönelik saldırgan tutumunu ve saldırılarını sürdürdüğü bir ortamdan barıştan yana olduğunu iddia etmektedir.