Home / Özel Haber / İsrailli Yetkili: Suriye’de Esad’a Karşı Türkiye İle Koordine Olabiliriz

İsrailli Yetkili: Suriye’de Esad’a Karşı Türkiye İle Koordine Olabiliriz

Mavi Marmara katliamının ardından görünüşte bozulan İsrail-Türkiye ilişkilerini İsrail’in Amerika ile telefon oyunu kapsamında sözde özür girişimi ve Türkiye yetkililerinin de doğruladığı yakın zamandaki doğrudan görüşmelerin ardından, Siyonist İsrail ile, Suriye’de yeni bir işbirliği gündeme gelebilir.

Korsan İsrail’in Ankara’daki maslahatgüzarı Amira Oron, verdiği demeçte iki ülke arasındaki ilişkilere ve Suriye’ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

İki taraf diplomatları en son geçtiğimiz Haziran ayında Roma’da doğrudan görüşmeler için buluşmuş ve Türk yetkililerce de bu doğrulanmıştı.

Oron, Türkiye ile İsrail arasındaki görüşme sürecinin devam ettiğini ve sürecin geleceğe yönelik olumlu bir adım olduğunu söyledi.

Suriye konusunda ise Oron, aynen Türkiye ve Amerika gibi “Bize göre Esad meşruiyetini çoktan kaybetti. O bir suçlu ve Suriye’yi yıkıma götürdü. Biz Esad’ı çözümün bir parçası olarak görmüyoruz” şeklinde konuştu ve Suriye’nin geleceği hakkında pek umutlu olmadıklarını belirtti.

Oron, Türkiye ile İsrail daha iyi bir diplomatik seviyeye sahip olsaydı iki ülkenin Esad’a karşı bir koordinasyon içinde olabileceğini de sözlerine ekledi.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir