Home / Direniş Ekseni / İsrail’de Tedavi Olan Suriye Muhalifi: Yine Savaşacağım

İsrail’de Tedavi Olan Suriye Muhalifi: Yine Savaşacağım

Siyonist İsrail’in kuzeyinde bir hastanede tedavi gören sözde Suriye muhalifi tekfirci isyancı Malik, tekrar iyileşip Beşar Esad rejimi karşısında silahına sarılacağı günün gelmesini bekliyor.

22 yaşındaki tekfirci İsrailli askerler tarafından korunan bir tedavi odasında AFP’ye (Agence France Press) “Suriye’ye döneceğim ve Esad gidene dek savaşacağım” diyor.

Siyonist İsrail Suriye’deki beş yıllık iç savaştan kapı komşunun yüzleştiği kaosa rağmen fayda görüyor ve yaralı savaşçıların tedavisi  onun bu sessiz ve sınırlı desteğinin işaretlerinden biri.

Siyonist İsrail Sessiz Desteğini Tekfirci Muhaliflere Sundu

Korsan İsrail doğrudan çatışmaya sürüklenmekten uzak durmaya çalıştı fakat aynı zamanda da çıkarları olarak gördüğü şeyleri savundu.

Bu, iddia edildiği üzere Hizbullah’a yapılan silah nakliyelerine yapılan hava saldırıları ve İsrail’in karşı çıktığı Esad rejimini desteklemesine rağmen Rusya ile koordine içerisinde olmak anlamına geliyordu.

Siyonist İsrail, yardım isteyen tekfirci savaş yaralılarını tedavi politikasının insani kaygılara dayandığını iddia ediyor.

Fakat analizciler El Kaide ile bağlantılı olanlar ve IŞİD grubunun da dahil olduğu bu isyancıların aynı zamanda Esad’ı destekleyen Hizbullah savaşçıları ile savaşarak onları zayıflattıklarına da işaret ediyorlar.

Siyonist İsrail ve Suriye 30 yılı aşkın bir süre önce aralarına çekilen sınır çizgisinden önce resmi olarak onlarca yıl savaş halinde kaldılar.

İsrail istihbaratı Mossad’ın sabık bir üst düzey yetkilisi olan Haim Tomer 2011 yılında iç savaş başladığında İsrail’in aktif müdahaleyi olabildiğince asgari oranda tutma kararı aldığını söylüyor.

Fakat Suriye içindeki bölünmüşlük ve kaos hali İsrail için yeni tehditler ve potansiyel fırsatlar doğurduğundan bu durum onu bazı durumlarda daha doğrudan müdahalelere yöneltti.

Siyonist İsrail resmi olarak bunları doğrulayıp yalanlamamakla birlikte Suriye içinde Hizbullah hedeflerine bir dizi hava saldırısı gerçekleştirdi.

Binlerce Tekfirci Tedavi Edildi

İsrail ordusuna göre 2013 yılından itibaren İsrail hastanelerinde 2000’den fazla Suriyeli tedavi gördü.

Suriye’nin güneyinde Özgür Suriye Ordusundaki bir tugayda savaştığını söyleyen Malik, mideden aldığı bir yara nedeniyle masrafları İsrail tarafından ödenen bir ameliyat geçirmiş ve bacağından olacağı başka bir ameliyatı bekliyormuş.

Malik isyancı komutanların tedaviden haberdar olduklarını ve buna onay verdiklerini söyledi.

İsrail’i ikinci kez ziyaret eden başka bir savaşçı da bir araba bombalamasında yaralandığında daha kaliteli sağlık hizmeti nedeniyle İsrail’i Ürdün’e tercih ettiğini söylüyor.

Ziv Hastanesi her bir Suriyelinin tedavisinin İsrail hükümetine yaklaşık masrafını 15.000 dolar olarak tahmin ediyor.

El-Kaide ve IŞID Üyeleri Tedavi Ediliyor

İşgalci İsrail ordusu yaralılar arasında IŞİD ve El Kaide savaşçılarının olduğu söylentilerini ne doğruluyor ne de reddediyor ve insanları eğilimlerini sormadan tedavi ettiğini söylüyor.

Savaş Esad güçlerinin şu anlık İsrail’i ciddi bir şekilde tehdit etme fırsatına sahip olmadığı anlamına geliyor. Aynı şekilde önceden bütün enerjisini Siyonist İsrail ile savaşa harcayan Hizbullah da Direniş Ekseninde üzerine düşeni yapmak üzere burada mücadele ediyor.

Muhaliflerin Yaptıkları İsrailli Yetkilileri Mutlu Ediyor

İsrail Milli Güvenlik Konseyi’nin eski başkan yardımcısı İtamar Yaar “Suriye devletinin İsrail için doğurduğu tehdit ortadan kalktı, ve bu iyi haberler arasında. Ve biz bunun önümüzdeki birkaç ay ya da yılda değişeceğini öngörmüyoruz. Ve Hizbullah’ın muhaliflerle olan savaşında yüzlerce savaşçısını kaybettiğini görmekten mutluyuz” dedi.

Fakat savaşın kaotik ve parçalı doğası aynı zamanda potansiyel tehditler de doğuruyor ve bunlar arasında İsrail’in baş düşmanı olarak gördüğü İran’ın Suriye’deki etkisinin giderek büyüdüğünü görmesi de var.

İsrail işgali altındaki Golan Tepelerini gören ve Malik’in de savaştığı Kuneytra bölgesi çoğunlukla El Kaide’nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi’nin kontrolü altında.

Daha güneyde ise IŞİD ile bağlantılı olan Yermük Şehitleri Tugayı yer alıyor.

İsrail’e çoğu zaman direkt temas noktasında olmalarına rağmen ne Nusra ne de IŞİD İsrail bölgesine saldırdı.

Fakat otoriteler çatışmayı uzak tutmak için sınırdan itibaren 50 kilometrelik engel ördüler ve Ürdün ordusu ile koordinasyonu arttırdılar.

İsrail istihbarat yetkilileri şimdilerde de Rusya’nın ilan ettiği kuvvetlerini geri çekmeyi hangi oranda gerçekleştireceğini izliyorlar. Yaar “İsrail’in sahadaki değişimleri görmeden şimdikinden çok daha farklı bir şekilde reaksiyon göstereceğini sanmıyorum” diyor.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir