Home / Direniş Ekseni / İsrail Savaş Bakanı Ya’lon: IŞID Bizi Tehdit Etmiyor, Asıl Tehlike İran Destekli Gruplar

İsrail Savaş Bakanı Ya’lon: IŞID Bizi Tehdit Etmiyor, Asıl Tehlike İran Destekli Gruplar

İsrail Savunma Bakanı Yalon, ABD’nin başkenti Washington’da Amerikalı mevkidaşı Ashton Carter ile görüşmelerinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Yalon, İsrail’in DAEŞ’ten bir tehdit hissedip hissetmediğinin sorulması üzerine, “Şu ana kadar bizi doğrudan tehdit etmediler ama onları Suriye’de çok dikkatli izliyoruz” dedi. Gazze Şeridi’nde ve Mısır’ın Sina Yarımadası’nda DAEŞ unsurlarının bulunduğunu belirten Yalon, DAEŞ’in İsrail’i tehdit etmemesinin nedeninin, örgütün yeni bir cephe açmaktan kaçınması olduğunu ifade etti.

Yalon, “Bunu yaparlarsa büyük hasar göreceklerini biliyorlar” diye konuştu.

İsrailli bakan, ülkesinin asıl endişesinin ise İran Destekli Gruplar olduğunu söyledi. Suriye’den son iki yılda maruz kaldıkları az sayıdaki terör saldırısını İran destekli grupların düzenlediği iddiasında bulunan Yalon, “Suriye’deki durumla ilgili asıl endişemiz Golan Tepeleri’nden bize karşı terör cephesi açmaya çalışan İran Devrim Muhafızları destekli gruplar, vekiller. Şu ana kadar asıl endişemiz bu” diye konuştu.

Şu anda Lazkiye, İdlip, Halep, Homs gibi Suriye’nin kuzeyi ve batısına yoğunlaştıklarını bildiren Yalon, Halep’te Suriye Ordusu ve Gönüllü güçlerin düzenlediği operasyonlara İran Devrim Muhafızının ve Hizbullah mensuplarının da bu operasyonlarda yer aldığını iddia etti.

“F-35’ler hava kuvvetlerimizin geleceği”

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ise Ortadoğu’nun meydan okumalarının devam ettiği bir ortamda İsrail’in güvenliğini sağlamak için yeni yollar bulmaya devam ettiklerini söyledi. Carter, bu çerçevede iki ülke arasındaki F-35 uçakları konusundaki işbirliğine işaret ederek, yeni nesil savaş uçaklarının ABD ve İsrail hava kuvvetlerinin geleceği olduğunu vurguladı.

Carter, “İsrail, gelecek yıl bölgede F-35 sahibi ilk ve tek dostumuz olacak” dedi.

F-35 uçaklarındaki 365 derece görüş imkanı sağlayan baş üstü göstergenin bir İsrail firması olan Elbit tarafından geliştirildiğini bildiren Carter, “Çığır açan bu teknoloji, ilişkilerimizin emsalsiz yakınlığının bir sonucu” diye konuştu.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir