İsrail-Nusra İşbirliğini Deşifre Eden Suriyeli Tutuklandı

Batı ve İsrail destekli grupların başlattığı Suriye savaşı boyunca Siyonist İsrail çok defa Suriye Muhaliflerini desteklediğini ve hatta yaralılarını tedavi ettiğini resmi ağızlardan açıklamıştı.

Hatta Siyonist Netanyahu’nun bizzat bu yaralı muhaliflerin tedavi edildiği İsrail sağlık merkezlerini ziyaret eden görünleri Siyonistlerce açıkça servis de edilmişti.

Ancak bu muhaliflerin aslında aynı olan fakat farklı isimlere sahip hangi Tekfirci Gruba üye oldukları açıklanmıyordu. Suriye’nin Siyonist İsrail’e yakın bölgelerinin çoğunlukla El-Kaide’nin Suriye kolu olan Nusra Cephesinin kontrolünde olması bu gruba dikkatleri topluyordu.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi de Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında İsrail’in Golan’da Nusra ve IŞİD ile işbirliği yaptığını belirterek “Suriyeli vatandaşımız Sıtkı Makt, İsrail’in Nusra ve IŞİD ile işbirliğini fotoğraf ve ses kayıtlarıyla belgelediği için İsrail tarafından tutuklandı” dedi.

Sıtkı Makt, 25 Şubat 2015 tarihinde Suriye İstihbaratı’na casusluk yaptığı gerekçesiyle İsrail güçlerince Golan’daki evinden kaçırılarak tutuklanmıştı. Makt, İsrail’deki mahkemesinde Suriye Devleti ve Ordusu’na selam göndermişti.

Makt’ın daha önce 27 yıl boyunca İsrail hapishanelerinde tutsak kaldığı biliniyor. Makt, Golan’da İsrail karşıtı örgütler organize etmek ve İsrail Ordusu’na operasyonlar yapmaktan suçlu bulunarak 1985 yılında tutuklanmış, 2012’de serbest bırakılmıştı.