İsrail-Amerika Uşağı Arabistan, Ayetullah Nemr’i İdam Etti

Tayyip Erdoğan’ın Arabistan ziyaretinden hemen sonra Uşak Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığının, ülkedeki Müslümanların lideri Şeyh Nemr Bakır en-Nemr dahil 47 kişinin idam edildiğini açıklaması ardından Arap grup ve şahsiyetler gösterdiği tepkide, Şeyh Nemr’in idam edilmesini kınamaya devam ediyorlar.

Irak Ehl-i Sünnet Fetva Merkezi, Şeyh Nemr’in idamını, beklenmedik bir olay olarak nitelerken, Irak İslami ed-Dave Partisi, Şeyh Nemr’in idamına tepki olarak, Suudi Arabistan’ın Bağdat Büyükelçiliği’nin kapatılması ve bütün Suudi teröristlerin idam edilmesini istedi.

Irak Gönüllü Güçler Komutanlığı da, Şeyh Nemr’in şehadetinin ABD ve İsrail’i sevindirdiğini ifade ederek, Suudi Arabistan rejiminin cinayet listesine yeni bir cinayetin eklendiğini belirtti.

Irak, Ehl-i Hak Hareketi de, Şeyh Nemr’in idamını kınayan bir açıklama yaptı; Al-i Suud’un bu kararının uluslararası hukuka aykırı, zalimce bir karar olduğunu belirtti.

Suriye Baş müftüsü Şeyh Bederddin Hassun da bir açıklama yaparak, Şeyh Nemr’in idamını kınadı.

Suudi Arabistan’ın güneyindeki Avamiye ve Katif sakinleri de Şeyh Nemr’in idam edilmesini, gösteri düzenleyerek protesto ettiler.

Bu arada Bahreynliler de, Şeyh Nemr’in idam edildiği haberini duyar duymaz sokaklara inerek, protesto eylemi düzenledi. Şeyh Nemr’in idamını kınayan Bahreynlilere, polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Pakistan Şii Alimler Konseyi, Şeyh Nemr’in idamından esef duyduğunu belirterek, bu idamın bölgede yeni sorunlara yol açacağını kaydederek, bu “haksız ve yasadışı” girişimi kınadı.

Posted in İslam Dünyası, Özel Haber, Suudi ArabistanTagged , , , , , ,