İsmail Haniyye: Ümmetin Pusulası Kudüs Olmalı

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı İsmail Haniyye, Hamas’ın sadece Filistin topraklarında faaliyet gösteren İslami referanslı bir ulusal özgürlük hareketi olduğunu söyledi.

Hamas’ın Arap ülkelerinin iç işlerine karışmadığını belirten Haniyye, hareketin hiçbir Arap ülkesinde askeri faaliyetinin olmadığını ifade etti.

Hamas’ın ülkelerin milli güvenliklerine önem verdiğini ve ümmetin birliğini istediğini kaydeden Haniyye, akan kanın durmasını ve ümmetin pusulasının Kudüs’e ve Filistin’e yönelmesini arzu ettiklerini bildirdi.

Haniyye, bu açıklamaları Şeyh Ahmed Yasin’in şehadetinin 12’inci yıl dönümünde tüm çalışmalarını içeren ansiklopedinin yayınlanması vesilesiyle bugün düzenlenen törende yaptı.

Arap ve İslam ülkelerinin stratejik derinlikleri olduğunu belirten Haniyye, Filistin davasının sadece Filistinlilere ait olmadığını, bilakis tüm Müslümanların davası olduğunu söyledi.

Hamas Hareketi’nin herkese açık olduğunu ve her ülkeyle görüşme yapabileceğini bildiren Haniyye, Siyonist düşmanla ise güçsüz siyaset ile değil sadece silah diliyle konuşulabileceğini ifade etti.

Haniyye, Filistin halkının intifada, devrim ve direniş halkı olduğunu, bu nedenle güvenlik koordinasyonu gibi yollarla pasifleştirilemeyeceğine dikkat çekti.

Posted in FilistinTagged , , , , , , , , , ,