Home / Özel Haber / IŞID’in Türkiye’ye Açılan Gizli! Kapıları

IŞID’in Türkiye’ye Açılan Gizli! Kapıları

Türkiye üzerinden militan geçişi için çok fazla zorlanmayan IŞID ve benzeri Tekfirci grupların ayrıca yer altından da tüneller kazmak suretiyle farklı bağlantı noktaları oluşturdukları ortaya çıktı.

Suriye’nin kuzeyinde yer alan Gire Spi’nin doğu tarafında bir çete tüneli bulunduğu belirtildi. Tünel, şehre hakim olan 300 metre yüksekliğindeki bir tepenin altında yapılmış. Şehir halkı tarafından mezarlık olarak kullanılan bu tepenin altında 600 metre uzunluğunda bir tünel kazılmış.

Haberlere göre, tepenin her dört tarafından açılan kapılar, tepenin ortasında birleşiyor. Genişliği bir buçuk metre olan tünelin her iki tarafında 6 hücre tipi oda yapılmış. 6 odadan üçü tamamlanmış, diğer üçü ise yarıda kalmış. Her oda 3 metre genişliğinde, iki metre yüksekliğinde tasarlanmış. Odalar arasında yaklaşık 30 metre mesafe bırakılmış. Oldukça derin olan tünelin ilk 100 metresinden sonra 3 metre yukarı doğru çıkarılıp 200 metre uzatılmış.

Bölgedeki kaynaklar, çetelerin tünel kazımına bir yıl önce başladıklarını, ancak tamamlayamadıklarını belirtiyor. Kazım için gerekli araç-gereçler halen tünelde bulunuyor. Çetelerin burayı cephanelerini depolamak amacıyla kullanmak istedikleri belirtiliyor.

Bölge halkı, çetelerin sudan bahanelerle suçladıkları ve esir aldıkları kişileri aylarca köle gibi çalıştırmak suretiyle bu tünelleri onlara kazdırdığını belirtiyor. Şehre hakim olan ve şehre adını veren tepenin (Girê Spî-Aktepe) kuzeyinde de IŞİD çetelerince Türkiye sınırına açılan bir başka tünel kazılmış. Bu tünelden çetelerin silah ve cephaneyi Türkiye’den Girê Spî’ye geçirdiği iddia ediliyor.

Askeri gözlemciler ve uzmanlar, IŞİD çetelerinin Türkiye’den temin ettikleri silah ve cephanelere bu tünelleri kullanmak suretiyle bölgeye geçirip saklamak için sınıra yakın yerlerde bu kadar tünel ve yer altı sistemi geliştirdiklerini öne sürüyor.

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir