İşgalci İsrail’in Abbas Yönetimi İşbirliği Zirvede

Eski bakan Kubha yaptığı açıklamada, “Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas düşmanla işbirliğinin en iyi düzeyde sürdüğünü söylüyor. Abbas doğru söylüyor. Bu işbirliği Oslo ile başladı ve hiç durmadı. Kudüs İntifadası’nda en yüksek düzeye çıktı” dedi.

Filistin Toprak Günü münasebetiyle işgal radyosunun Şabak ile Koruyucu Güvenlik arasında süren işbirliği neticesinde şimdiye kadar 58 eylemin engellendiğini duyurmasını değerlendiren Kubha, işgalcinin bununla Filistin direnişçilerinin moralini bozmak istediğini kaydetti.

Kubha devamla “Filistin güçlerinin direnişçileri takip etme, kovalama, tutuklama, sorguya alma, eylemlerini engelleme gibi rolleri icabı kendilerine tevdi edilen görevlerini yerine getirdikleri ve sadece düşmana hizmet eden istihbarat alış verişinde bulundukları mesajını vermek istiyorlar” ifadesini kullandı.

İstihbarat alanında uzman ve istihbarat kaynaklarına yakınlığıyla bilinen Fransız “Intelligence Online” sitesi, 190 Filistinlinin hayatını kaybettiği Kudüs İntifadası’nın devam ettiği bu süreçte Filistin Yönetimi’ne bağlı Koruyucu Güvenlik birimiyle İsrail iç istihbarat birimi Şabak arasında görüşme ve işbirliğinin devam ettiğini belirtti.

İşgal radyosunun siteye dayandırarak verdiği haberde, geçen yıl iki tarafın en az seksen kez bir araya geldikleri ifade edildi.

Siteye bilgi veren kaynaklar, Filistin Yönetimi’ne bağlı bu güçlerin İsrail askerlerine yönelik 85 feda eylemini engellediği gibi, yaptığı baskın ve operasyonlarda çok sayıda silah, patlayıcı ve mühimmatı da ele geçirdiğine dikkat çekti.

Sitenin verdiği bilgiye göre, Abbas güçleri bir çok kişiyi de İsrail iç istihbarat biriminin verdiği bilgiye göre tutukladı.

Aynı bilgiyi daha önce Filistin Yönetimi’ne bağlı istihbarat şefi Macid Ferec de vermiş ve Kudüs İntifadası sürecinde işgal askerlerine yönelik 200 eylemi engellediklerini ifade etmişti.