Home / İslam Dünyası / İran / İran Suud Elçiliği Saldırısında İsrail-Arabistan Parmak İzi

İran Suud Elçiliği Saldırısında İsrail-Arabistan Parmak İzi

İran İslam Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Muhammed Bagır Nobaht da, olayda gözaltına alınanlardan bazıları Arabistan ve İsrail bağlantılı oldukları tespit edildiklerini belirtti.

Haber kaynaklarında, Arabistan’ın Meşhed Konsolosluğu önünde düzenlenen eylemde Arabistan’da Şeyh Nemer’le eşzamanlı idam edilen El-kaide elebaşı Fares Al-i Şevil’in fotoğrafını içeren fotoğrafların yayınlaması, olayın komplo olduğunu ortaya koydu.

Adalet Bakanı Purmuhammedi de yaptığı açıklamda, Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği olayı, düşman tarafından tasarlanarak uygulanmış bir komplo olabileceğini belirtmişti.

İslamî Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanvekili Mansur Hakikatpur, Arabistan Büyükelçiliği olayında İngiliz Şiiliği’nin ayak izleri açıkça göze çarptığını belirtti. İran istihbaratı ve güvenlik kurumları da İngiliz Şiiliği’ne bağlı akımın Arabistan Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırının perde arkasında yer aldığını öğrendiğini belirten Hakikatpur, bunları açıklayarak gerçekleri ortaya koyacaklarını kaydetti.

Güvenlik yetkilisi, ilk araştırmalar ve görgü tanıklarının ifadeleri de yangının protesto eyleminden önce çıktığını doğruladığını kaydetti.

Check Also